Kalousek a další podepsali <span>dohodu o Fischerovi</span>

Domácí
8. 4. 2009 13:14
Kalousek porušil stranickou disciplínu a podporuje úřednickou vládu.
Kalousek porušil stranickou disciplínu a podporuje úřednickou vládu.

Kalousek porušil stranickou disciplínu a podporuje úřednickou vládu.Ministr financí Miroslav Kalousek se vydal na sólovou dráhu nezávislého straníka. Přes rozhodnutí strany podpořit novou překlenovací vládu až ve chvíli, kdy bude známý její program a složení, už nyní jí písemně deklaroval podporu.

Následoval ho také šéf poslanců Pavel Severa a poslanci Ladislav Šustr a Jiří Hanuš. Večer dokument podepíše i ministryně obrany Vlasta Parkanová. Potvrdila to pro on-line deník TÝDEN.

Hned pět vlivných straníků se postavilo proti unesení nejvyššího orgánu své strany. A porušili tím zřejmě i stranické stanovy. Už ráno předsednictvo lidovců vyhlásilo, že straníci, kteří se takto zachovají, nedostanou prostor na kandidátkách do předčasných voleb.

Stejně nebudu kandidovat

Kalousek zároveň řekl, že znovu kandidovat do sněmovny nebude. "Nebudu kandidovat ani do žádné funkce ve straně, nejsem ten, který chce stranu štěpit. Nikdy bych ji nechtěl štěpit, ale to ještě neznamená, že bych musel rezignovat na zdravý rozum," řekl Kalousek, který se rozhodne, zda u lidovců končí po sjezdu na konci května.

ČTĚTE TAKÉ: Nedáme vás na kandidátku. Pohrozili lidovci rebelům

Kalousek ani nenaznačil, zda vůbec v politice zůstane. "Nevím a nejsem rozhodnutý, co bude dál. Přemýšlím," dodal Kalousek, který ale nevyloučil, zda nezaloží novou stranu nebo do jiné nevstoupí.

"Ano, dnes to podepíšu," potvrdila sms zprávou svůj postoj také ministryně Vlasta Parkanová

Můj podpis je formální

Předseda klubu lidovců Pavel Severa, který vládě také podepsal podporu, zdůrazňuje, že jeho podpis je formální. "Můj podpis je jen o tom, že chci jednat a nechci brzdit další vývoj. Nebudu navrhovat žádná jména do vlády. Neporušuji usnesení," míní Severa.

Zda zůstane lidoveckým funkcionářem, nemá jisté. "Jsem připraven nést následky, ale KDU-ČSL byla vždy konstruktivní strana a za názor netrestala. Nemůžeme všichni sedět s rukama v klíně. Česko by nemělo ztrácet kredit v Evropě. Já chci konstruktivně přispět k tomu, aby prezident mohl zahájit jednání o vládě. Poslanec se má řídit svým svědomím," řekl Severa.

Poslanec Ladislav Šustr zase říká, že nechce, aby se do hry dostal prezident Václav Klaus. "A také se musí rychle vyřešit tato patová situace," řekl pro TÝDEN Šustr, který si je jist, že usnesení neporušil.

"Abychom znali program vlády, musí přece ta vláda nejprve vzniknout," dodal. Stejný názor má i Hanuš. "Je tady chaos, vláda musí nejprve vzniknout. Já tím podpisem neříkám, že jí dám pak svůj hlas při rozhodování o důvěře," řekl pro TÝDEN Hanuš, který dodal, že už v dalších volbách nechce kandidovat.

Kalousek? Je na odchodu už dlouho

"Dalo se to čekat, je už dlouho na cestě z KDU-ČSL. Když se mu nepodařilo stranu připoutat k ODS, přestal mít o lidovou stranu zájem," komentoval Kalouskovo rozhodnutí pro on-line deník TÝDEN předseda lidovců Jiří Čunek.

Matador strany Jan Kasal rozhodnutí kolegů nechápe. "Jejich důvěra v pány Topolánka a Paroubka nezná hranic a je naprosto odzbrojující. Strana díky tomu není jednotná a rozhodně na tom u voličů nevydělá," uvedl pro TÝDEN.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ