Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli v diskusním pořadu Partie televize Prima prohlásil, že Česká republika může stavět na zdravých základech. Hájil tím dřívější vládní škrty. Současně varoval před riziky autokracie a oligarchizace, tedy před formou vlády, ve které má politickou moc v rukou pouze hrstka prominentních osob.
Úsporná ekonomická politika, kterou kabinet někdejšího občanskodemokratického premiéra Petra Nečase prosazoval, bývá často kritizována za podvazování růstu. Kalousek rozhodně odmítl, že by tato opatření Česko poškodila a omezovala ekonomiku.
"Můžeme stavět růst na zdravých základech," uvedl exministr naopak s tím, že patříme k úspěšnějším zemím. To proto, že máme podle Kalouska nižší nezaměstnanost a na trzích si můžeme půjčovat za výrazně nižší úrokové sazby než třeba sousední Polsko. "Dostali jsme se pod tři procenta deficitu hrubého domácího produktu. Když jsme vládu přebírali, byli jsme na šesti procentech," zdůraznil Kalousek.
"Hrozí omezení svobody"
Právě srovnání České republiky s Polskem, jehož ekonomika, v minulých letech zvolna rostla, odmítl exministr slovy: "Slováci a Poláci se více zadlužili, jejich ekonomiky rostly, ale nevznikla třeba žádná pracovní místa." A podotkl: "Jako občan ani jako ministr bych s Polskem ani Slovenskem teď a hlavně do budoucna neměnil."
Kalousek dále navázal na tříkrálový projev předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který v neděli v Praze vyzval k větší odpovědnosti lidí. Podle Schwarzenberga je společnost plná nejistot a nezájmu a často si neváží toho, kam se Česká republika od roku 1989 posunula. "Hlavně máme svobodu," zdůraznil Schwarzenberg. Nicméně o svobodu však musí podle šéfa opoziční strany bojovat i současná generace.
Kalousek v této souvislosti varoval před autokracií a oligarchizací společnosti. "Nehledejme nic jiného než demokracii a soutěž stran," poukázal na (podle něj) populistická řešení některých stran. Měl tím evidentně na mysli především předvolební sliby konkurenčního hnutí Andreje Babiše ANO 2011. Podobné situace v minulosti, podotkl Kalousek, vedly vždy k omezení svobody.
"Zeman chce co nejvíce moci"
"Už tři měsíce nedokážou sestavit vládu," rýpl si nato exministr do vznikající koalice ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. "Je tu evidentní neschopnost. Neví, jak na to, a neměli připravené lidi," konstatoval Kalousek z pozice opozičního politika, byť na druhou stranu připustil, že proces jmenování nového premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) může účelově zdržovat prezident Miloš Zeman.
Zeman má podle Kalouska snahu uzurpovat si co nejvíce pravomocí na úkor horní i dolní komory parlamentu, což je špatně, neboť "demokracie stojí a padá s dělbou moci". Vládu patrně zatím nejmenoval, aby navýšil svůj vliv. "Nevšímám si toho, co Zeman dělá. Všímám si toho, co nedělá," rýpl do prezidenta Kalousek s tím, že "měl Sobotku už dávno jmenovat".
"Oficiální důvod neexistuje. Ten neoficiální je asi ten, že se mu prostě nechce," doplnil Kalousek s tím, že neschopnost stran budoucí koalice prezidentovi nahrává.
Kalousek by s Polskem neměnil. A varoval před oligarchizací
Domácí
5. 1. 2014 13:15Miroslav Kalousek.
Autor: - map - Foto: Jakub Stadler