Kalousek chce prošetřit svůj telefonát vyšetřovateli

Domácí
6. 7. 2012 08:05
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ministr financí Miroslav Kalousek podává podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli tvrzení, že údajně telefonicky vyhrožoval vyšetřovateli případu nákupu letounů CASA. 

Podle serveru Respekt.cz prý Kalousek vyšetřovateli řekl, že "u policie skončil". Kalousek uvádí, že jde o pomluvu a nepravdivé tvrzení.

Anketa:

Pokud se prokáže, že Miroslav Kalousek telefonicky vyhrožoval vyšetřovateli kauzy Parkanová, měl by odstoupit z postu ministra financí?

Podle Kalouska by vyšetřování nemělo být příliš složité, protože existují výpisy telefonických hovorů u operátora. Jak ministr uvedl v prohlášení, doufá, že existuje i autentická a nesestříhaná nahrávka předmětného rozhovoru. Kalousek se též zajímá o to, kdo informoval média, protože o jeho telefonickém rozhovoru byli informováni pouze tři lidé.

České televizi Kalousek řekl, že vyšetřovatel volal jemu a nikoli naopak. "Ten telefonát se odehrál tak, že on volal mně," řekl. Uvedl také, že nešlo o první vzájemný telefonát, oba si prý volali i předtím. Podle České televize podá Kalousek svůj podnět inspekci v pondělí 9. července.

"Mně nebylo známo, že vyšetřovatel vyrobil jakýsi záznam a předal ho státnímu zástupci, já jsem to tedy zjevně být nemohl. V úvahu proto připadají pouze vyšetřovatel a dozorový státní zástupce," napsal v prohlášení Kalousek.

Týdeník Respekt ve svém vydání, které vyjde v pondělí, píše, že dozorující státní zástupce Jan Kořán potvrdil, že před Kalouskovým telefonátem doprovázely vyšetřování případu "i další tlaky". "Něco o tom vím, ale svými výroky nechci vytvářen protitlak," cituje týdeník státního zástupce Kořána.

Ministr financí je přesvědčen, že únik informace o údajném nátlaku do médií měl jediný cíl, a to odvést pozornost od připomínek odborného stanoviska ministerstva financí zpracovaného pro sněmovní mandátový a imunitní výbor. Tyto připomínky podle Kalouska vyvracejí údajně nesmyslnou konstrukci obvinění v případu CASA.

Vyšetřovatelé tohoto případu již v červnu požádali sněmovnu o vydání místopředsedkyně sněmovny a Kalouskovy stranické kolegyně Vlasty Parkanové. Touto žádostí se zabývá právě mandátový a imunitní výbor. Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu těchto strojů působila jako ministryně obrany. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Uvádí, že se takový čin vůbec stát nemohl.

Podle Respektu se asi před třemi týdny uskutečnila schůzka, které se zúčastnil jeden z nadřízených vyšetřovatele případu CASA Jiřího Mazánka a člověk vnímaný údajně jako Kalouskův zástupce. Tento nejmenovaný bývalý detektiv protikorupční jednotky se podle týdeníku snažil vyšetřovatele přesvědčit, že Parkanová dotyčný posudek nemusela nechat zpracovat. Podle Respektu však vyšetřovatelé ze svého názoru neustoupili.

Autor: Miloslav HamříkFoto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ