Kalousek: Krym je projevem imperiální Putinovy politiky

Domácí
16. 3. 2014
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska politika dobré vůle vůči Rusku po ruské intervenci na ukrajinském Krymu definitivně prohrála. Česko by mělo v rámci Evropské unie a NATO vůči Rusku prosazovat co nejtvrdší postup. Kalousek to řekl v České televizi.

"Krym je definitivní porážkou dosavadní politiky západu dobré vůle vůči Rusku; dobré vůle, že budu-li otevřeně jednat, budu-li věřit tomu, že síla není jediný argument, kterému partner rozumí, takže se mnou bude tyto hodnoty sdílet," řekl. Krym je podle něj projevem imperiální politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina, která nekončí na východních hranicích Ukrajiny.

Česko by podle Kalouska nemělo přijímat vůči Rusku jednostranné sankce. Společně se zeměmi takzvané visegrádské čtyřky, které jsou v imperiálním zájmu Ruska, by ale měla "vůči agresorovi" prosazovat co nejtvrdší postup a sankce.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) má česká vláda zájem, aby postup Evropské unie byl jednotný. "Ta nejhorší varianta je, že Evropská unie přijme nějaký radikální postoj, který některé země prosazují, a pak ho neudrží. Protože zájmem Ruska je rozdělit evropské země," řekl Mládek.

Zároveň poznamenal, že vidí určitou paralelu mezi současnými událostmi a oddělením Kosova od Srbska, které se stalo proti vůli bělehradské vlády. Postavil se tak proti postoji premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a představitelů EU a USA, podle kterých se tyto události nedají porovnávat.

Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie i USA. O připojení Krymu k Rusku dnes obyvatelé poloostrova hlasují v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí, západní země už daly najevo, že jeho výsledky neuznají.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné