Státní rozpočet
Kalousek převzal v USA cenu a hrozí dalšími škrty
25.09.2011 10:00 Aktualizováno 25.09. 13:41
Pokud by se česká ekonomika v příštím roce kvůli případné celosvětové krizi vyvíjela výrazně hůře, bude podle ministra financí Miroslava Kalouska nutné přijmout kroky na příjmové i výdajové stránce státního rozpočtu. V případě příjmů by podle něj šlo o nepřímé daně, ne o odvody, které nějak zatěžují pracovní místa.
V případě výdajů by pak bylo nutné "opustit politiku tupých škrtů a zahájit politiku škrtů velmi ostrých", řekl ministr ve Washingtonu, kde v noci na dnešek převzal cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Udělil mu ji mezinárodní časopis Emerging Markets.
"Je to samozřejmě ocenění fiskální politiky země, která se nějak chová, rozumné úsporné politiky vlády, která chce za každou cenu konsolidovat veřejné rozpočty," řekl Kalousek novinářům.
Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je především přínos předních tvůrců hospodářské politiky, v tomto případě přínos pro řízení fiskální politiky státu. Emerging Markets ve své tiskové zprávě zdůvodnil své druhé ocenění, které dosud neobdržel žádný jiný ministr financí, hlavně přínosem ministra Kalouska k upevnění postavení České republiky na mezinárodní úrovni.Časopis také zmínil nedávné zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard & Poor´s a upozornil, že trendem u mnoha jiných zemí je naopak jeho snižování.
"I díky tomu se staly naše dluhopisy vyhledávanou a bezpečnou investicí, což mi potvrdili také zástupci významných finančních skupin, se kterými jsem se setkal ve Washingtonu," řekl Miroslav Kalousek.
S propadem příjmů ministr počítá
Český ministr financí podotkl, že v současné situaci nelze skutečný vývoj ekonomiky v příštím roce odhadovat. Uvedl ale, že musí počítat se všemi variantami včetně nepříznivých. "Stanou-li se (tyto varianty realitou), vyšší deficit než plánovaných 3,5 procenta není možný," vysvětlil ministr nutnost případných zásahů do rozpočtu.
Premiér Petr Nečas tento týden uvedl, že vláda zřejmě bude muset snížit odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,5 procenta. Dosud počítala s růstem o 2,5 procenta. Stát kvůli menšímu růstu zřejmě bude mít zhruba o 12 miliard korun menší příjmy, než se odhadovalo. Návrh státního rozpočtu počítá se schodkem 105 miliard korun. Podle Kalouska by případný výpadek příjmů státního rozpočtu o 12 miliard nebyl ničím, s čím by si zodpovědná vláda neporadila.
Ekonomika poroste pomaleji
Odhad růstu české ekonomiky v příštím roce v úterý snížil Mezinárodní měnový fond. V aktualizovaném výhledu světové ekonomiky odhadl růst na 1,8 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 2,9 procenta. Podle analytiků změna prognóz fondu reflektuje zhoršení ekonomických podmínek a zvýšení rizik vyplývajících z dluhové krize v eurozóně.
Kalousek se také ve Washingtonu vyjádřil i k současnému sporu s Nečasem ohledně změny rozpočtového určení daní. Premiér a jeho ODS odmítají Kalouskův návrh, aby menší města z výnosu daní sdílených na jednoho obyvatele dostávala více. Stalo by se tak na úkor Prahy, Brna, Plzně a Ostravy, což ODS odmítá.
"Neexistuje žádný racionální důvod, aby čtyři města měla zvláštní koeficienty, které jim přisuzují větší příjmy, a všechna ostatní města tyto zvláštní příjmy díky nesystémovým koeficientům neměla," uvedl Kalousek. Podotkl přitom, že nejde o zásadní spor mezi ním a premiérem. "To je zásadní problém pro více než šest tisíc měst a obcí v České republice," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.