Sněmovna poslala do závěrečného schvalování novelu o platech ústavních činitelů, která upravuje hlavně platy soudců. Bude se moci uskutečnit nejdříve ve středu. Při druhém čtení se vedl spor hlavně o náhrady zákonodárců, protože rozpočtový výbor navrhl zrušit jejich zdanění.
Zdanění paušálů se opět zastával ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož řada zákonodárců náhrady používá pro osobní potřebu. "Pokud je tak používáme, je to běžný příjem, proto jsme se rozhodli je zdanit," zdůraznil. Za pokrytecký a nedůstojný označil argument, podle kterého parlamentní komory zrušením zdanění ušetřily, protože musejí z náhrad odvádět zdravotní a sociální pojištění. Jde o jeden státní rozpočet, podotkl ministr.
Jeho stranická kolegyně Helena Langšádlová argumentovala solidaritou ve společnosti. Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová označila zrušení zdanění za přílepek. Kritizovala také další návrhy rozpočtového výboru. Výbor chce, aby v případě rozpuštění sněmovny pobírali asistenti poslanců sjednané odměny až do voleb; poslanci by měli dál nárok na regionální kanceláře a funkcionáři komory také na služební vůz.
Naopak například Michal Doktor (Jihočeši 2012, dříve ODS) označil schválení zdanění náhrad za hloupost. "Přestaňme lhát, že diety jsou příjem," přidal se Alfréd Michalík (ČSSD). Paušály byly přijaty kvůli tomu, aby zákonodárci nemuseli každý měsíc "lepit účtenky", řekl.
Sněmovna bude v závěrečném hlasování vycházet právě z návrhu rozpočtového výboru, podle něhož by rostly platy jen soudcům a státním zástupcům, které se od nich odvíjejí. Koeficient pro soudce by byl 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Roční nárok na státní rozpočet by byl zhruba 425 milionů korun navíc. Platy dalších ústavních činitelů by ještě další dva roky zůstaly stejné.
Vláda původně předložila sněmovně pět variant růstu platů všech ústavních činitelů. Reagovala na verdikt Ústavního soudu, který zrušil na podnět soudců ustanovení zákona týkající se soudcovských platů. Koeficient byl 2,5.
Poslanci budou v závěrečném schvalování hlasovat o několika pozměňovacích návrzích. Michalík chce, aby se platy zvýšily úměrně i soudcům Ústavního soudu, které předloha rozpočtového výboru nezahrnuje. Klasnová žádá, aby zákonodárcům zůstaly zmraženy platy až do konce roku 2015; podobný návrh podala také Langšádlová. Jana Suchá (LIDEM) navrhla, aby se platy soudců počítaly koeficientem tři. Poslanci budou hlasovat i o předloze Klasnové o trestání zákonodárců srážkami z příjmů za absence při jednáních sněmovny, když se řádně neomluví.