Kasal: Být u znárodnění, <span>zachránil by Schwippel víc</span>

Domácí
10. 10. 2009 11:30
Jan Schwippel zachraňuje peníze daňovým poplatníkům, sobě také.
Jan Schwippel zachraňuje peníze daňovým poplatníkům, sobě také.

Jan Schwippel zachraňuje peníze daňovým poplatníkům, sobě také.Slova poslance Jana Schwippela (dříve ODS), který srovnal zneužívání peněz daňových poplatníků s církevními restitucemi, ostře zkritizoval místopředseda sněmovny Jan Kasal. "Kdyby žil v roce 1948, mohl možná zachránit víc. Je to neuvěřitelné," míní Kasal v narážce na dobu, kdy komunisti zabavili církvím a řádům miliardové majetky.

Časopis Týden upozornil na to, že Schwippel, který trvale bydlí v Zadní Třebáni, si každý měsíc nechává vyplácet 17 tisíc korun na pronájem služebního bytu v Praze a přitom v hlavním městě vlastní byt. V Praze-Holešovicích, který je pouhou čtvrthodinu od sídla sněmovny, však nechává přebývat neteř.

ČTĚTE TAKÉ: Upíři ze středních Čech. Jak poslanci sají ze státního

Zachránil jsem miliardy

Schwippel odmítá, že by mrhal poslaneckými náhradami, a míní, že voličům zachránil coby rozhodující hlas daleko více peněz. Řekl doslova: "Ale jedno bych chtěl českým voličům vzkázat: zachránil jsem vám 83 miliard! Taková byla částka navržená (bývalou) vládní koalicí za restituce církví, která i díky mému hlasu neprošla. Oproti tomu jsou nějaké náhrady poslancům nic."

Jan Kasal, místopředseda sněmovny za KDU-ČSL.Schwippel byl jedním z koaličních poslanců, kteří svým hlasem přispěli k pádu Topolánkovy vlády a také k zablokování vyrovnání státu s církvemi. "Je to neuvěřitelné od pravicového politika. Má vlastně smůlu, kdyby žil v roce 1948, tak mohl zachránit pro daňové poplatníky ještě víc. Tím, co říká, jen stvrzuje, že to bylo v pořádku, když se to tehdy stalo," říká Kasal, který byl předsedou sněmovní komise, která se zabývala vyrovnáním.

ČTĚTE TAKÉ: Politici: Schwippel zneužívá náhrady. Ať vrátí peníze

Podle lidoveckého poslance odmítnutím zákona Schwippel rozhodně žádné peníze státu nezachránil. "Jen zablokoval rozvoj stovky obcí tím, že nemohou nakládat s církevními pozemky. Tamní lidé na něj určitě nebudou v dobrém vzpomínat. Navíc studie Národohospodářské fakulty ukázala, že ztráty církví za dobu, kdy nemohly hospodařit s majetkem, dosáhly až 141 miliard a 83 byla tedy podceněná částka," dodal Kasal.

Graubner: Prázdný populismus

Slova poslance Schwippela ostře odsoudil také předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Kde se nehledá pravda a spravedlnost, nemůžeme nic lepšího čekat," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Graubner.Arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference.

"Stále doufám, že školy, vychovatelé a sdělovací prostředky pomohou další generaci skutečné hodnoty objevit a důsledně za nimi jít. Pak lidé nedají na prázdný populismus politiků a voliči nastaví politikům lepší kritéria. Církev se o to snaží. Jsem vděčný všem, kteří přiloží ruku k dílu," dodal.

Zákon, který sněmovna nakonec po téměř ročním zkoumání definitivně odmítla, měl církvím vrátit část zabavené půdy za 51 miliard korun a jako náhradu vyplatit 83 miliard korun. A to ve splátkách během 60 let s úrokem 4,85 procenta, což by v součtu znamenalo 270 miliard. Zároveň měl odblokovat pozemky pro obce a postupně snižovat státní příspěvky církvím. Proti schválení zákona byli nakonec sociální demokraté, KSČM a několik poslanců ODS, mezi nimi Schwippel.

Další vyřešení odluky státu a církve je v Česku zatím v nedohlednu. Podle Kasala není reálné, aby se strany do voleb dohodly na dalším řešení. Nejvýhodnější by podle něj stále bylo přijmout zákon a odložit splátky státu do doby, než bude schodek státního rozpočtu odpovídat kritériím EU pro zavedení eura, tedy například snížení deficitu rozpočtu. "Půda by se odblokovala okamžitě a v době krize by stát nezatěžoval rozpočet," míní Kasal.

Foto: Jan Schejbal, Tomáš Nosil, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ