Slova poslance Jana Schwippela (dříve ODS), který srovnal zneužívání peněz daňových poplatníků s církevními restitucemi, ostře zkritizoval místopředseda sněmovny Jan Kasal. "Kdyby žil v roce 1948, mohl možná zachránit víc. Je to neuvěřitelné," míní Kasal v narážce na dobu, kdy komunisti zabavili církvím a řádům miliardové majetky.
Časopis Týden upozornil na to, že Schwippel, který trvale bydlí v Zadní Třebáni, si každý měsíc nechává vyplácet 17 tisíc korun na pronájem služebního bytu v Praze a přitom v hlavním městě vlastní byt. V Praze-Holešovicích, který je pouhou čtvrthodinu od sídla sněmovny, však nechává přebývat neteř.
ČTĚTE TAKÉ: Upíři ze středních Čech. Jak poslanci sají ze státního
Zachránil jsem miliardy
Schwippel odmítá, že by mrhal poslaneckými náhradami, a míní, že voličům zachránil coby rozhodující hlas daleko více peněz. Řekl doslova: "Ale jedno bych chtěl českým voličům vzkázat: zachránil jsem vám 83 miliard! Taková byla částka navržená (bývalou) vládní koalicí za restituce církví, která i díky mému hlasu neprošla. Oproti tomu jsou nějaké náhrady poslancům nic."
Schwippel byl jedním z koaličních poslanců, kteří svým hlasem přispěli k pádu Topolánkovy vlády a také k zablokování vyrovnání státu s církvemi. "Je to neuvěřitelné od pravicového politika. Má vlastně smůlu, kdyby žil v roce 1948, tak mohl zachránit pro daňové poplatníky ještě víc. Tím, co říká, jen stvrzuje, že to bylo v pořádku, když se to tehdy stalo," říká Kasal, který byl předsedou sněmovní komise, která se zabývala vyrovnáním.
ČTĚTE TAKÉ: Politici: Schwippel zneužívá náhrady. Ať vrátí peníze
Podle lidoveckého poslance odmítnutím zákona Schwippel rozhodně žádné peníze státu nezachránil. "Jen zablokoval rozvoj stovky obcí tím, že nemohou nakládat s církevními pozemky. Tamní lidé na něj určitě nebudou v dobrém vzpomínat. Navíc studie Národohospodářské fakulty ukázala, že ztráty církví za dobu, kdy nemohly hospodařit s majetkem, dosáhly až 141 miliard a 83 byla tedy podceněná částka," dodal Kasal.
Graubner: Prázdný populismus
Slova poslance Schwippela ostře odsoudil také předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Kde se nehledá pravda a spravedlnost, nemůžeme nic lepšího čekat," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Graubner.
"Stále doufám, že školy, vychovatelé a sdělovací prostředky pomohou další generaci skutečné hodnoty objevit a důsledně za nimi jít. Pak lidé nedají na prázdný populismus politiků a voliči nastaví politikům lepší kritéria. Církev se o to snaží. Jsem vděčný všem, kteří přiloží ruku k dílu," dodal.
Zákon, který sněmovna nakonec po téměř ročním zkoumání definitivně odmítla, měl církvím vrátit část zabavené půdy za 51 miliard korun a jako náhradu vyplatit 83 miliard korun. A to ve splátkách během 60 let s úrokem 4,85 procenta, což by v součtu znamenalo 270 miliard. Zároveň měl odblokovat pozemky pro obce a postupně snižovat státní příspěvky církvím. Proti schválení zákona byli nakonec sociální demokraté, KSČM a několik poslanců ODS, mezi nimi Schwippel.
Další vyřešení odluky státu a církve je v Česku zatím v nedohlednu. Podle Kasala není reálné, aby se strany do voleb dohodly na dalším řešení. Nejvýhodnější by podle něj stále bylo přijmout zákon a odložit splátky státu do doby, než bude schodek státního rozpočtu odpovídat kritériím EU pro zavedení eura, tedy například snížení deficitu rozpočtu. "Půda by se odblokovala okamžitě a v době krize by stát nezatěžoval rozpočet," míní Kasal.
Foto: Jan Schejbal, Tomáš Nosil, Lucie Pařízková