Kontroverzní matador české politiky Jan Kavan se vrací do sněmovny. Bude asistentem poslance ČSSD Jiřího Krátkého. Vedle bývalého ministra zahraničí se ve sněmovně snaží udržet i řada končících poslanců.
Jan Kavan byl vloni po skandálu s návštěvou u předáků militantního hnutí Hamas v pásmu Gazy promptně vyhozen z funkce poradce tehdejšího šéfa sněmovny Miloslava Vlčka. Téměř po roce se ale Kavan do parlamentu chystá znovu. "Ano, je mým asistentem pro zahraniční otázky," potvrdil zprávu on-line deníku TÝDEN.CZ informaci poslanec Krátký.
Končí, přesto ve sněmovně zůstanou
O své příjmy se nemusejí bát ani odcházející poslanci, kteří podobně jako Kavan nastupují na asistentská místa. Namísto běhání a horečného shánění nové práce mají již nyní jistotu až pětatřiceti tisíc korun měsíčně. Pavel Smetana, Marcela Mertinová (ČSSD), Petr Bratský (ODS) a další již podepsali ve sněmovně smlouvy.
PSALI JSME: Horkým kandidátem na křeslo Tvrdíka je poslanec Hamáček
Již v minulosti se občas někdo z odcházejících poslanců do asistentské funkce nechal najmout. Po volbách, které naprosto přemalovaly politickou mapu sněmovny, je ale tento zájem nebývalý. Nejmarkantněji je to zatím vidět v řadách ČSSD. Spousta poslanců ještě navíc zatím neuvedla, koho si za asistenta vybrala.
"Budu pracovat pro kolegu Jana Látku jako jedna ze dvou asistentů. Jsem člověk, který dobře zná situaci ve sněmovně. Dovedu dělat to, co málokdo z nově přicházejících. To jsou návrhy zákonů a analýzy právních norem, které přicházejí k projednávání," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ končící poslankyně Marcela Mertinová.
Šestapadesátiletý Látka ale není poslaneckým nováčkem. Nastupuje druhé volební období. Proč jde tedy pomáhat právě jemu? "Jestli je něco na mém příběhu zajímavého, tak to, že jsem skončila jako poměrně úspěšná poslankyně až na 23. místě kandidátky. To, že mě odsunuli na konec. To je zajímavé," reagovala na otázky Mertinová, jejíž dcera pracuje také jako asistentka pro místopředsedu poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha.
Každý poslanec může za své asistenty utratit až 35 tisíc měsíčně. Záleží jenom na něm, kolika lidem tyto prostředky rozdělí. Smlouvy s asistenty podepisuje sněmovna, která je i vyplácí. Dalším z řad exposlanců sociální demokracie, který nastupuje na takový post, je Ludmila Navrátilová. Ta je zatím jedinou zapsanou asistentkou nově nastupujícího poslance Jana Chvojky, který ji díky preferenčním hlasům přeskočil. "Oba dva jsme z chrudimského okresu. Budu mu pomáhat s agendou v kraji," uvedla Navrátilová
ČTĚTE TAKÉ: Lidovci propouštějí desítky lidí, zavřou krajské kanceláře
Podobně je na tom i Pavel Smetana, který bude krýt záda svému úspěšnějšímu kolegovi z olomouckého kraje Pavlu Holíkovi. Jména asistentů nabíhají na sněmovních internetových stránkách u jmen jednotlivých poslanců postupně. Mezi lidmi z ODS se prozatím objevil v asistentské pozici pouze jeden zákonodárce. Je jím dlouholetý poslanec, propagátor skautingu a známý šprýmař Petr Bratský. Ten jde zatím za tisíc korun měsíčně dělat asistenta starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi.
A zase ti příbuzní
Vedle zmíněných případů lze mezi asistenty nastupujících poslanců opět nalézt jejich rodinné příslušníky. Například pro Zdeňku Horníkovou, která byla nejúspěšnějším kandidátem ODS v Královehradeckém kraji, jde pracovat její muž Jiří Horník. Také další poslanec občanských demokratů Tomáš Úlehla si najal svoji manželku.
"Udělal jsem to ze dvou důvodů. Pět let mi kromě běžné agendy, včetně bezplatného tlumočení při jednáních se zástupci balkánských států, benefičních koncertů a podobně, pomáhá s charitativní a humanitární činností a také je patronkou nadačního fondu Kopretina. Zadruhé, za 1 500 korun hrubého bych asi nikoho druhého, kdo by mi byl 24 hodin denně k dispozici, nenašel," vysvětlil svůj krok médiím Úlehla.
- Jaké jsou reakce na návrat skandály opředeného Kavana do sněmovny?
- S čím byl Kavan v minulosti spojován?
- Kolik za funkci dostane peněz?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 21. června.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek