Kdo padne? V ČSSD koluje seznam končících ministrů

Domácí
7. 11. 2016
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Plánované změny ve vládě, které minulý týden oznámil premiér Bohuslav Sobotka, začínají získávat obrysy. Ačkoli předseda vlády odmítá zveřejňovat jména ministrů, kteří mají skončit, jeho blízcí spolupracovníci to udělali ochotně za něj. V ČSSD už koluje seznam jmen, která se v obměněném kabinetu neobjeví.

Podle Sobotkových spolupracovníků by se měli obávat především ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, šéf resortu průmyslu Jan Mládek, ministryně práce Michaela Marksová a Svatopluk Němeček, který řídí zdravotnictví.

"V tomto pořadí. Zatím ale není jasné, zda vymění jednoho, dva anebo všechny. Nemá ani rozmyšleno, kým je nahradit. Kdo by si tam také chtěl sednout na deset měsíců?" uvedl člen Sobotkova nejužšího týmu, který si nepřál být jmenován.

Do vlády by prý mohl jít třeba státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, jenž má být jedničkou pražské ČSSD do sněmovních voleb. "Může vystřídat Dienstbiera anebo Mládka. Ale definitivně rozmyšlené to Sobotka zatím opravdu nemá," konstatoval zdroj z premiérova okolí. Podle něho by se ve vládě měli objevit hlavně lidé, kteří mohou být lídry do voleb anebo Sobotkovi dokážou zajistit hlasy na březnovém volebním sjezdu ČSSD.

Zejména Dienstbier, Mládek a Marksová za sebou žádnou početnější skupinu socialistů - sjezdových hlasů pro Sobotku - nemají. V ČSSD nyní koluje seznam s plánovanými změnami. Některé jsou již údajně takřka jisté, v případě dalších chce premiér nejprve najít shodu s prezidentem Milošem Zemanem, od kterého potřebuje pro výměny ve vládě posvěcení. Prezident přijme Sobotku v úterý.

Pozice ve vládě? Slabá je Dienstbierova a Mládkova

Milan Chovanec.Milan Chovanec, ministr vnitra

Pozice ve vládě: jistá

Proč by měl ve vládě zůstat?

Má silné postavení ve straně, je i prvním místopředsedou strany. Je velmi schopný zákulisní hráč. Ve straně získal pozici zlého muže, který za Sobotku odvádí důležitou práci při jednání s ostatními stranami.

Proč by mohl skončit?

Byl účastníkem takzvané lánské schůzky, což mu stále dost spolustraníků nemůže odpustit. Stojí za kontroverzní reformou policie.

Lubomír Zaorálek.Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí

Pozice ve vládě: takřka jistá

Proč by měl ve vládě zůstat?

Výměna ministra by výrazně poškodila pozici České republiky v zahraničí v době turbulentních změn ve světě. Zaorálek má navíc silnou pozici v Moravskoslezském kraji.

Proč by mohl skončit?

Příliš se mu nepodařilo zmírnit napětí, které vzniklo kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermanna s dalajlamou.

Jiří Dienstbier.Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva

Pozice ve vládě: na odstřel

Proč by měl ve vládě zůstat?

Nikdo netuší.

Proč by mohl skončit?

Je velmi neoblíben u veřejnosti. Ve funkci se mu toho příliš nepodařilo, jeho sekce prosadila nejméně zákonů ze všech ministerstev. Ani za ním nestojí  silné sociálnědemokratické kraje.

Kdo by jej mohl nahradit?

Michaela Marksová. Mezi sociálními demokraty se hovoří o prohození Michaely Marksové mezi resorty, navíc je jí problematika menšin velmi blízká. Aby ji z vlády nevyhodil Sobotka úplně, údajně zvažuje její přeřazení právě na Dienstbierovo místo. Legislativní radu vlády by pak mohl převzít sociální demokrat, který se vyzná v právu. Vládním místem pro dalšího straníka by si Sobotka mohl získat nové loajální spojence.

Jan Mládek.Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

Pozice ve vládě: na odstřel

Proč by měl ve vládě zůstat?

Je to jediný ministr za ČSSD, který dokáže ekonomicky oponovat ministrovi financí Andreji Babišovi. Je oblíbencem Miloše Zemana, ten jej považuje za odborníka.

Proč by mohl skončit?

Nepodařilo se mu získat senátorský mandát. Dlouhodobě se ve funkci trápí, mediálně je takřka neviditelný a straně nezískává žádné hlasy.

Kdo by jej mohl nahradit?

Tomáš Prouza. Státní tajemník pro evropské záležitosti je velmi blízký Bohuslavu Sobotkovi a ve funkci tajemníka ukázal své schopnosti. Čeká se, zda by ale o složitý resort měl na necelý rok zájem.

Svatopluk Němeček.Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví

Pozice ve vládě: velmi nejistá

Proč by měl ve vládě zůstat?

Svatopluk Němeček je úhlavním nepřítelem Andreje Babiše, který dlouhodobě stojí o ovládání zdravotnictví, kde se točí nemalé peníze. Výměnou Němečka by Sobotka přišel o stranický symbol odporu proti Babišovi. Právě ANO přitom premiér uvádí jaké svého hlavního volebního konkurenta. Za Němečkem navíc stojí silná moravskoslezská organizace strany. Podle průzkumů je populární u veřejnosti. Sobotka jen těžko najde odborníka, který by si na složité ministerstvo šel sednout na několik měsíců.

Proč by mohl skončit?

Není příliš mediálně viditelný.

Kdo by jej mohl nahradit?

Jiří Běhounek nebo Jan Žaloudík. Ve zdravotnictví se ČSSD může pochlubit zvučnými jmény. Nahradit Němečka by mohl lékař Běhounek, který by ale musel pustit místo hejtmana Vysočiny a šéfa správní rady VZP. Jan Žaloudík, který obhájil senátorský mandát v Brně, pro změnu nechce skončit ve vedení prestižního Masarykova onkologického ústavu.

Michaela Marksová.Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí

Pozice ve vládě: nejistá

Proč by měla ve vládě zůstat?

Podařilo se jí spustit řada významných změn, které je třeba dotáhnout do konce. Finišují přípravy zákona o sociálním bydlení, ministryně také stojí za prací Odborné důchodové komise či komise pro rodinu. Má velkou podporu mladých sociálních demokratů, které si Sobotka nechce rozhněvat, navíc je místopředsedkyní strany. Je mediálně viditelná, podle průzkumů veřejného mínění i populární.

Proč by mohla skončit?

Některé její návrhy jsou velmi kontroverzní a štve jimi i koaliční partnery. Největší kritiku sklidila dosud zveřejněnými nebo právě projednávanými plány, jež se týkají sociálních dávek, pracovního trhu, bydlení, zdravotnictví nebo školství.

Kdo by ji mohl nahradit?

Podle nejužšího týmu kolem Bohuslava Sobotky je nesmírně složité najít experta, který by okamžitě mohl začít fungovat v tak náročném a rozvětveném resortu. Někteří sociální demokraté proto doporučují návrat starých tváří: například Vladimíra Špidly nebo Zdeňka Škromacha. Ani jeden z nich však nereprezentuje "novou krev," po které Sobotka volá. Marksová by ale ministryní mohla zůstat, podle některých Sobotkových poradců ale jako ministryně pro lidská práva.

Kateřina Valachová.Kateřina Valachová, ministryně školství

Pozice ve vládě: takřka jistá

Proč by měla ve vládě zůstat?

Bohuslav Sobotka její jméno ze seznamu vyhozených ministrů již prakticky vyloučil s tím, že je "nová." V čele resortu totiž stojí teprve od loňského června, kdy vystřídala Marcela Chládka. Podařilo se jí prosadit některé klíčové zákony (např. školský). Je velkou oblíbenkyní Sobotky. Strana nemá odborníky na školství, kteří by aspirovali na ministerskou funkci.

Proč by mohla skončit?

Straníci Valachové vyčítají, že i kvůli ní ztratili hegemonii v krajích. A voliči straně zase například předhazují inkluzi, odborníky tak kritizovanou. Právničku Valachovou dlouhodobě nerespektují ani učitelé, podle mnoha z nich je dlouhodobě nekompetentní. Řada přešlapů se dlouhodobě podepisuje i na nízké popularitě ministryně. Nestojí za ní žádná vlivná organizace ČSSD, straně ani nepřináší žádné hlasy.

Autor: Petr Kolář, Vladimír BarákFoto: ČTK , Deml Ondřej/Vondrouš Roman/Peřina Luděk/Pěkný Tomáš/Ožana Jaroslav/Honza Ján/Tkáčik Tomáš/Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné