Političtí lídři nenalezli shodu na kompromisním českém kandidátovi do Evropské komise. Vláda přerušila dnes po 13. hodině jednání o budoucím eurokomisaři a o tom, koho vyšle do Bruselu, by měla rozhodnout na mimořádné schůzi v úterý dopoledne.
Kabinet podle jeho mluvčího Romana Proroka přerušil jednání "po obšírné diskusi".
V neděli nenalezli političtí lídři shodu na kompromisním kandidátovi. Naznačila to vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka i slova některých členů vlády, kteří přicházeli na dnešní jednání kabinetu odhodláni podpořit původně nominované kandidáty stran. Topolánek dnes také dal najevo, že jméno příštího českého komisaře by mohlo být známo až ve středu.
O víkendu uniklo do médií, že lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek nabídli křeslo eurokomisaře premiérovi Fischerovi. Ten údajně původně souhlasil, nakonec ale funkci odmítl a v neděli navrhl šéfa České národní banky Zdeňka Tůmu. O nominaci jednala trojice ještě v neděli večer.
PSALI JSME: Schůzka o eurokomisaři skončila. O výsledku se mlčí
Průzkum: Do Bruselu ne, vzkazují Češi Fischerovi
Sociální demokraté dosud prosazovali současného komisaře Vladimíra Špidlu. ODS podporuje bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru a Strana zelených někdejšího kandidáta na prezidenta Jana Švejnara.
"Orientační" hlasování pro Špidlu
ČSSD nominovala do úřednické vlády osm ministrů, ODS šest a premiéra a SZ dva ministry. Podle informací agentury ČTK ministři v pondělí o novém eurokomisaři "orientačně" hlasovali. A hlasování potvrdilo rozdělení vlády na tři bloky podle stran, které ministry do kabinetu nominovaly. Osm hlasů tak získal Špidla, pro Vondru bylo šest ministrů, dva pro Švejnara a jeden hlas získal guvernér Tůma. Politici se přitom měli v neděli dohodnout, že budoucí eurokomisař by měl získat podporu nejméně devíti členů vlády.
VYJÁDŘENÍ Mirka Topolánka čtěte ZDE
Topolánek dnes v tiskové zprávě sdělil, že ministři by měli vybírat z kandidátů, které jim předložily jednotlivé strany. "Pokud se na žádném z nich vláda většinově neshodne, mělo by jít přitom spíše o dohodu než o hlasování s těsnou nadpoloviční většinou, bude nutné najít nového kandidáta," uvedl.
Eurokomisařská bramboračka
Předseda ČSSD Jiří Paroubek vzápětí označil dnešní postup vlády za chybu a "zbytečné prodlužování patové situace". Připomněl, že se premiér Fischer opakovaně vyjádřil o nutnosti dnes rozhodnout a Topolánek zase kritizoval "bramboračku", která se prodlužováním rozhodnutí vytváří.
"Nyní oba asi změnili svůj názor," poznamenal lídr sociální demokracie. Jeho strana se prý jednání nebrání, ale "je nutné si uvědomit závažnost situace a podle toho také jednat".
Lidovci pro Švejnara
Také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda označil za chybu a "nedostatek odvahy vlády", že dnes komisaře nevybrala. "Premiér se snaží za každou cenu nebýt v konfliktu se žádnou z velkých politických stran," poznamenal.
Zopakoval, že lidovci prosazují svého kandidáta Pavla Svobodu, jak se ale ukazuje, šance na jeho zvolení je velmi malá. Proto se předsednictvo shodlo na podpoře kandidatury Jana Švejnara. "On (Švejnar) nám představuje nadstranickost v celém tom zápase, který tady je. Dnešní jednání vlády ukázalo opět v nahotě, že se někteří bojí přijmout rozhodnutí jedné politické strany nebo dvou politických stran, že se za každou cenu hledá dohoda tam, kde dohoda asi nebude možná," konstatoval šéf lidovců. Pokud by vláda ani zítra nevybrala kandidáta, "z ostudy bychom si ušili kabát a to už si můžeme otevřít šatník," dodal Svoboda.
Topolánkovi dnešní rozhodnutí vlády o odkladu nevadí. "Myslím, že Cyril Svoboda, který se vlastně na vzniku té vlády nepodílel a spíše ho po celou dobu bojkotoval, je tím posledním, kdo by měl zrovna teď přispívat k turbulencím v této zemi," uvedl Topolánek na tiskové konferenci v Ostravě.
Švejnar ve hře
Strana zelených uvedla, že v úterý navrhne vládě opět Švejnara. V pondělí večer budou jednat její zástupci o případné podpoře kandidáta zelených s ČSSD. Novinářům to řekl předseda zelených Ondřej Liška. Zelení podle něho očekávali, že v prvním kole nezíská většinovou podporu žádný stranický kandidát. Švejnar ocenil podporu, kterou mu dala KDU-ČSL.
"Za lidovce sice není ve vládě nikdo, mají ale zastoupení ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti, který nominaci také projednává," podotkl Liška. Výbor měl zasedat v úterý, jednání bylo přeloženo na středu.
Topolánek kritizoval Fischera
Předseda ODS v pondělí kritizoval premiéra Fischera. Jeho rozhodnutí nepřijmout křeslo eurokomisaře sice respektuje, ale premiérův názorový obrat podle něj způsobil "velké turbulence". Právě Fischerův názorový obrat si lídři nejsilnějších politických stran podle Topolánka vyříkávali s premiérem i na nedělní schůzce. Hovořili i o způsobu, jakým byla oznámena nominace Tůmy.
"Ptali jsme se, proč poškodili kandidaturu Tůmy mediálním způsobem, protože jakmile řeknete jméno, tak ho prostě média roztrhají během několika vteřin. Posbírají vyjádření, která samozřejmě téměř neumožňují, aby se politici o tom začali normálně bavit," uvedl Topolánek, podle kterého právě nominace Tůmy mohla být určitým "konsensuálním prvkem".
Ti, o kterých se už mluvilo |
Vladimír Špidla Alexandr Vondra Pavel Svoboda Vladimír Remek Někdejšího prvního československého kosmonauta a současného europoslance navrhuje KSČM. Vladimír Dlouhý Někdejší komunista a bývalý ministr průmyslu a obchodu v Klausově vládě. Jeho kvality uznává i Fischer. Jméno někdejšího ministra dnes navrhl lidovecký europoslanec Březina. Není jisté, zda má vůbec nějakou podporu. Na premiérovi se shodla ODS a ČSSD, Fischer však o post v Bruselu nestojí, jak se opakovaně vyjádřil. Média dlouho spekulovala o tom, že by se Topolánek stal komisařem pro energetiku. Topolánek to odmítl. Marek Mora Náměstek ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Proti němu jsou však sociální demokraté. |
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, ČTK