Když neodejde Dolejš, rezignuji já, <span>hrozí Filip</span>

Domácí
27. 9. 2009 17:00
Odejde Vojtěch Filip z čela KSČM? Bez podpory vedení prý ano.
Odejde Vojtěch Filip z čela KSČM? Bez podpory vedení prý ano.

Jiřímu Dolejšovi (vlevo) není do smíchu, hraje o křeslo místopředsedy.Aféra spojená s ochotou poslanců za sponzorské peníze ovlivňovat podobu zákona se v KSČM zvrtla ve vyřizování vnitrostranických účtů. A také možná odkryla praxi, kterou mohou nejen komunisti maskovat sponzorské peníze.

Šéf komunistů Vojtěch Filip nyní hrozí rezignací, pokud vedení strany neopustí kompromitovaný místopředseda Jiří Dolejš. Jenže aféra s lobbingem za peníze ukázala dvě věci.

Zaprvé: názorové proudy v KSČM si ji vyložily jako záminku pro vyřizování vlastních účtů. Zadruhé, a to především: aféra bezděky odkryla, jak komunisti umějí maskovat "černé sponzory".

ČTĚTE TAKÉ: Milion za zákon: TOP 09 hází přes palubu poslance Šustra

"Ne všichni si přejí být s KSČM spojeni oficiálně přes seznam dárců. Proto jsme se bavili o možnosti příspěvku přes inzerci," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ zřejmě běžnou praxi Dolejš.

Tak to není, říká Filip

V praxi by tedy tajné vylepšování stranického rozpočtu mohlo fungovat tak, že sponzor kontaktuje někoho z vedení KSČM a nabídne třeba milion korun. Místo toho, aby je poukázal přímo na účet strany, zadá inzerci v Haló novinách. Vydavatele novin přitom kontroluje KSČM. Ústřední výbor strany pak zkrátí příspěvek novinám právě o jeden milion korun.

Kdo stojí za Haló novinami

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti Futura, která vydává mimo jiné levicové Haló noviny, je KSČM. Svědčí o tom pohled do obchodního rejstříku. Z něj vyplývá, že šéfem vydavatelství je Milan Špás, dvojka kandidátní listiny KSČM do předčasných voleb v Královéhradeckém kraji. I další významné pozice v managementu zastávají vysoce postavení komunističtí funkcionáři. Třeba místopředseda KSČM Čeněk Milota - jeden z aktérů aktuální kauzy - je zároveň místopředsedou představenstva. Předsedou dozorčí rady je pak Otakar Zmítko, který ve straně řídí ústřední revizní komisi.

Předseda komunistů Filip se proti výrokům Dolejše ostře ohradil. Podobný postup, jak získávat finanční injekce, prý v KSČM není běžný. "Pokud vedení shledá, že nesu odpovědnost za současnou situaci, jsem připraven rezignovat," uvedl v diskusním pořadu České televize Filip.

Podle Filipa by však měli odejít Dolejš a další místopředseda Čeněk Milota, kteří reportérovi MF Dnes kývli na nabídku ovlivnit za peníze zákon.

Co ti druzí

Pochopitelně by - hypoteticky - "komunistický model" mohly použít i další politické strany. Jen by si našly jinou službu, kudy by peníze přivedly do stranické kasy. Pro připomenutí: když novinář MF Dnes kontaktoval s nabídkou tajemníka ČSSD Jiřího Havlíčka, odpověděl mu, že by to musel projednat s vedením strany.

Zdeněk Škromach nechtěl aféru s politickým lobbingem komentovat."Že by tajemník strany jednal ve věcech změny zákona za peníze a odkázal na vedení strany? Nejsem s tím seznámen, v pátek má ČSSD grémium, kde budeme celou věc řešit a pana Havlíčka se na to zeptáme," uvedl opatrně místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Zároveň dodal, že podobná jednání se zájmovými skupinami jeho strana nevede.

Podobně jako Havlíček reagovala i vedoucí sekretariátu ODS Marta Šromová a odkázala falešného "podnikatele" na rozhodnutí grémia. "V naší straně je přijímání darů od aféry s financováním v 90. letech pod velmi přísnými měřítky a dar nad půl milionu musí schválit politické grémium," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jan Vidím z ODS.

Lidovecká dohra

K personální dohře se kvůli kauze schyluje u lidovců. Generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka nabídl funkci k dispozici, protože obchod milion za zmírnění zákona rovnou neodmítl.

Vše nakonec zarazil až předseda strany Cyril Svoboda. "Já jsem s ním o tom mluvil včera (v sobotu), vyzval jsem ho k tomuto rozhodnutí a on to dnes učinil. Funkci nabídl, o ní rozhodne předsednictvo v úterý," řekl Svoboda novinářům. "Platí v politice to, že někdy je chyba horší než zločin. A toto byla hrubá chyba," dodal.

Pikantní na tom je, že právě lidovci v čele se Svobodou proti hazardu vytáhli. Minulý týden se pokusili do vládního rozpočtového balíčku prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Obsahovat má vyšší zdanění hazardu, poplatek milion korun za instalaci videoterminálu nebo hracího automatu a každá obec bude mít právo rozhodnout o jejich umístění.

Foto: Jan Zatorsky, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ