Prezident Václav Klaus nelituje, že na Nový rok vyhlásil amnestii. "Jsem přesvědčen, že šlo o správné rozhodnutí a že se to - jako už tolikrát v minulosti - po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže," prohlásil v rozhovoru pro server Novinky.cz.
Anketa:
Prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii, věznice díky tomu opustí až sedm tisíc odsouzených. Souhlasíte s prezidentovým krokem?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Amnestii vyhlásil Klaus u příležitosti dvacátého výročí vzniku České republiky. Prominul jí nepodmíněné tresty či jejich části uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé tresty v délce nepřekračující dva roky. U lidí, kterým už je 75 let, šlo o celé tresty nebo jejich části, pokud jejich výměra nebyla vyšší než deset let.
To vše se odehrálo za bouřlivého nesouhlasu veřejnosti, petici proti amnestii podepsalo na internetu do nedělního večera skoro 90 tisíc lidí. Averze se přitom z největší části dotýkala nejproblematičtějšího bodu celé amnestie, kterým bylo zastavení trestních stíhání, od jejichž zahájení uplynulo více než osm let a za něž nehrozí více než deset let vězení. Zde se totiž objevily závažné kauzy. Trestu se kvůli ní nedočkají například bývalí manažeři zkrachované Union banky, bývalí manažeři Českomoravské družstevní spořitelny či H-Systemu. Bez potrestání odejdou také členové gangu kolem ústeckého soudce Berky, který přiváděl do konkursu severočeské firmy, bývalý boss českého fotbalu František Chvalovský či kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr.
Některá média, ale i politikové proto občas naznačovali, že amnestie úmyslně pomohla některým lidem. To ovšem Klaus odmítá s tím, že ho to uráží. "Přiznám se, že některé v médiích zmiňované kauzy překvapily i mne. Řadu let jsem o nich neslyšel a úplně jsem zapomněl, že existují," řekl prezident Novinkám.
Amnestie se dotkla více než 30 tisíc lidí, z nichž přes šest tisíc bylo propuštěno z výkonu trestu, 14,5 tisíce podmínečně odsouzených, 12,2 tisíce osob vykonávajících obecně prospěšné práce a 330 osob v domácím vězení.