Prezident Václav Klaus zřejmě vyhlásí volby do sněmovny v nejzazším možném termínu. Ten připadá na pátek a sobotu 28. a 29. května. Oznámil také, že nepodepíše zákony, které by mohly prohloubit deficit letošního rozpočtu. Ten sněmovna schválila ve výši 163 miliard korun a prezident i premiér Jan Fischer se shodli, že je hrozivý.
Politici to řekli po pondělní schůzce na zámku v Lánech na Kladensku.
Podle Klause není důvod volby postupně posunovat více a více do zimních měsíců. Konkrétní termín voleb sice prezident neoznámil, hlasování se ale musí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí 3. června. Vzhledem k tomu, že volebními dny v Česku jsou pátek a sobota, je nejzazším termínem hlasování poslední květnový víkend.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek a Topolánek: Neshodneme se, leda na dětech
Předsedové nejsilnějších politických stran Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) v neděli v České televizi dávali přednost dřívějšímu termínu. Topolánek uvedl, že by uvítal volby v druhém květnovém termínu, což je 14. a 15. května. "I nám vyhovuje druhý (možný termín)," řekl Paroubek. Bylo by podle něho dobré, aby byla vláda sestavena už začátkem června, aby mohla pracovat na návrhu státního rozpočtu.
Posun ani o milimetr
Politici se také shodli na nutnosti nezvyšovat schodek rozpočtu. "Ten deficit už je dnes naprosto nepřijatelný. Není možné ho posunout ani o milimetr dále," prohlásil prezident. "Avizuji, že jakýkoli zákon, který bych dostal do ruky, který by zvyšoval deficit rozpočtu na rok 2010, já v žádném případě nepodepíšu," dodal.
ODS prezidentova slova přivítala. "Nicméně populistická část Poslanecké sněmovny ho nakonec přehlasuje. Trio (předseda KSČM Vojtěch) Filip, (předseda ČSSD Jiří) Paroubek, (nezařazený poslanec Vlastimil) Tlustý s ekonomickým géniem (místopředsedou ČSSD Bohuslavem) Sobotkou to zařídí," sdělil krátkou textovou zprávou Topolánek.
ČSSD znepokojená není. Podle ní jejich návrhy letošní deficit nezvýší a nemají dopad ani na státní dluh "Pokud jde o návrhy na rok 2011, jsou rozpočtově plně kompenzovány navrženým posílením daňové progrese," podotkl Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Fischer: Budu politiky varovat
Fischer novinářům řekl, že svou roli v závěrečných měsících působení kabinetu vidí v tom, aby varoval politiky před dalším zvyšováním schodku státního rozpočtu. To by podle něj vedlo k "potenciálním makroekonomickým poruchám této země".
ČTĚTE TAKÉ: Stát loni hospodařil se schodkem 193 miliard korun
Politici by se podle Fischera neměli pokoušet o další demontáž už schváleného rozpočtu. Zopakoval, že v tomto smyslu chce co nejdříve jednat s předáky jednotlivých stran, termíny konkrétních schůzek prý oznámí zhruba za dva dny.
Jaké návrhy jsou ve sněmovně?
Ve sněmovně jsou nyní návrhy KDU-ČSL, ČSSD a KSČM, které by podle Fischera prohloubily deficit o dalších 13 až 14 miliard korun. Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit návrh na zachování výše mateřské na letošní úrovni. ČSSD a KSČM prosazují třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a proplácení prvních tří dnů nemocenské.
K tomu, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta, je potřeba 101 hlasů. Vzhledem k síle levice a náklonnosti i dalších stran chovat se před volbami populisticky, je dost pravděpodobné, že se taková síla v dolní komoře najde.
Deficit rozpočtu bude podle Klause hlavním tématem jeho schůzek s předsedy ODS a ČSSD, jednat s nimi také chce o další podpoře Fischerově vládě. "Budu apelovat na předsedy obou parlamentních stran, aby se nepokoušeli využít předvolební kampaně k nesmyslným, nerealistickým slibům, které budou nesplatitelné v budoucnosti," řekl. S Topolánkem se sejde na Hradě už ve středu, s Paroubkem příští pondělí.
Foto: ČTK