Prezident Václav Klaus uvítal, že Irové ve čtvrtečním referendu odmítli lisabonskou smlouvu reformující fungování Evropské unie. Výsledek označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".
Připomněl, že Irsko bylo jedinou z 27 zemí EU, kde se smlouva ratifikovala v referendu, nikoliv v parlamentu.
ČTĚTE TAKÉ: Keltský tygr ukázal zuby. Irské "ne" reformní smlouvě
"Jen v jedné jediné zemi EU umožnili politici občanům vyjádřit svůj názor. Výsledek je snad pro všechny jasným sdělením. Je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií," uvedl v dnešním prohlášení Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabonská smlouva není mrtvá, tvrdí Barroso
Co znamená irské NE pro EU
EU: Když jedna lekce z politiky nestačí
Český prezident opakovaně vyjádřil velké výhrady nad textem lisabonské smlouvy i pochybnosti nad dalším směřováním sedmadvacítky.
Zástupci české vlády v reakcích na irské ne konstatovali, že činnost EU to nepochybně zkomplikuje, neohrozí to ale její běžné fungování. Praha hodlá bez ohledu na výsledek irského plebiscitu dále pokračovat v přípravách na předsednictví, kterého se ujme v polovině příštího roku zřejmě podle dosavadních pravidel. Zatím není jisté, jak bude Česko pokračovat v ratifikaci. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) už dal najevo, že schvalování po irském odmítnutí už nemá smysl, protože pokud jedna členská země smlouvu neratifikuje, nemůže vstoupit v platnost.
Foto: ČTK