Povinně očkovat, nebo neočkovat vojáky proti prasečí chřipce? Do sporu vstoupil prezident Václav Klaus, který se ohradil proti rozhodnutí generálního štábu. Původní nařízení armády označil Klaus minimálně za sporné. A vystoupení prezidenta nezůstalo bez odezvy, ministerstvo obrany vzápětí oznámilo, že na očkování všech vojáků už netrvá.
Rozhodnutí generálního štábu, že všichni vojáci a zaměstnanci budou očkováni, vzbudilo vlnu nevole. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek dokonce pohrozil, že pokud očkování odmítnou, bude to posuzováno jako neuposlechnutí rozkazu.
Jenže pak se za vojáky postavil prezident Václav Klaus a armáda ustoupila. "Dojde ke změnám v nařízení o vakcinaci proti chřipce H1N1, které povede k zúžení okruhu očkovaných vojáků," vzkázal ministr obrany Martin Barták.
ČTĚTE TAKÉ: Odmítnutí očkování je nesplnění rozkazu, řekl Picek
Armáda nařídila vojákům očkování proti prasečí chřipce
Předražené tamiflu. Česko nakoupilo lék dráž, než mohlo
Nejvyšší velitel ozbrojených sil Klaus nesouhlasil hlavně s tím, že vojáci nemají právo odmítnout očkování. "Povinné očkování vojáků a občanských zaměstnanců proti pandemické chřipce, a to právě nyní, pokládám za věc mimořádně spornou, ne-li nepřijatelnou. Mělo by to jisté oprávnění v akutní epidemické situaci, ale v ní evidentně nejsme. Tento můj občanský názor navíc zesilují nevyjasněná zdravotní rizika tohoto očkování, o kterém se vede veřejný spor mezi našimi zdravotníky. Vojáci nemohou být považováni za pokusný vzorek, na němž se bude - bez jejich souhlasu - vakcína v praxi zkoušet," napsal na svých internetových stránkách Václav Klaus.
"Dávám proto k úvaze jak ministru obrany, tak náčelníkovi generálního štábu, zda uvedené rozhodnutí nezmírnit a neponechat očkování na individuálním rozhodnutí vojáků," dodal Klaus.
Foto: Robert Sedmík