Klaus Lisabon podepsal. A napadl Ústavní soud
03.11.2009 16:12
Prezident republiky v úterý podepsal lisabonskou smlouvu. Česko tak jako poslední země unie dokončilo ratifikaci a nová euroústava může začít do konce roku platit. Václav Klaus si však v přímém televizním přenosu neodpustil velmi silnou kritiku ústavních soudců, označil je za politiky.
"Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců," reagoval prezident Václav Klaus na rozhodnutí Ústavního soudu, který dnes dopoledne rozhodl, že je nová euroústava v souladu s českým ústavním pořádkem.
ČTĚTE TAKÉ: EU si oddechla. Padla poslední překážka Lisabonu
Prezident teď Lisabon podepsat musí, řekl soud
Konec suverenity a Klaus bez přátel
Přestože Václav Klaus u Ústavního sporu se svými právními názory prohrává opakovaně a vždy se na ústavní soudce zlobí, tak daleko jako dnes zatím ve svém hodnocení nikdy nezašel. Ústavní soudce označil ve svém krátkém prohlášení za "politiky" hned dvakrát: "Navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem."
CELÝ TEXT KLAUSOVA PROHLÁŠENÍ NAJDETE ZDE
Přesto Klaus ukončil dohady, zda se smíří s osobní prohrou a lisabonskou smlouvu po úterním nálezu Ústavního soudu podepíše. "Rozhodnutí Ústavního soudu jsem očekával a respektuji ho," sdělil z televizní obrazovky.
Ústavní soud ústy svého sekretáře Tomáše Langáška reagoval na kritiku Klause smířlivě. "Vzal bych si z prohlášení pana prezidenta to málo pozitivního, co zaznělo, a sice že nález respektuje, koneckonců bezodkladná ratifikace o tom svědčí. Ze strany Ústavního soudu nemá smysl se zapojit do polemiky s prezidentem, i když jeho silná slova mě mrzí," řekl Langášek.
Fischerův stůl, pak Brusel
Ukončení vleklé nejistoty vítá premiér Jan Fischer, který v Bruselu minulý týden vyjednal výjimku, kterou Václav Klaus podmínil svůj podpis na euroústavě: že se na Česko nebude vztahovat listina práv a svobod, zakotvená v lisabonské smlouvě. Klaus se totiž navzdory převažujícím expertním posudkům domníval, že by sudetští Němci mohli začít vymáhat odškodnění za majetek, který jim odcizily Benešovy dekrety.
Premiér Fischer nejprve řekl, že smlouvu by mohl kontrasignovat ve středu, ale nakonec svůj podpis k dokumentu připojil vzápětí. Pak poputuje charta do Bruselu. "Lisabonská smlouva má vstoupit v platnost do konce letošního roku," řekl už dříve ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.
Podle švédského předsednictví vstoupí smlouva v platnost 1. prosince. Švédský premiér Reinfeldt svolá v nejbližší době summit EU.
Foto: Profimedia,ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.