Udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii je tragický omyl, řekl prezident Václav Klaus. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci. Klaus už v reakci na první informace o ocenění EU uvedl, že tomu nemůže věřit a považuje to za legraci.
Anketa:
Máte radost z toho, že Nobelovu cenu míru získala tento rok Evropská unie?
"Já jsem skutečně myslel, že to je kachna, že to je žert nebo legrace. Nemohl jsem si ani ve snu představit, že by to někdo myslel vážně," prohlásil prezident, podle něhož má Nobelova cena za mír smysl, pokud ji dostane "konkrétně definovaný člověk za určitý unikátní výkon". "Dávat to instituci, navíc v tomto případě byrokratické, to je prázdné vyznamenání. Nevím, jestli se to vůbec někdo odváží převzít," řekl.
Podobně kriticky jako Klaus se k ocenění EU postavil šéf europoslanců Jan Zahradil, či britský euroskeptický poslanec EP Nigel Farage, či kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders. Za směšné rozhodnutí Nobelovy komise považuje ale například i ruská bojovnice za lidská práva Světlana Gannuškinová, a to proto, že unie je podle ní příliš lhostejná k lidským právům ve světě.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak míní, že vyznamenat unii je správné rozhodnutí. Podle něho přispěla k tomu, že velké státy na jejím území řeší problémy pouze mírovými cestami.
Schwarzenberg podotkl, že osobně by byl šťastnější, kdyby cenu za své zásluhy dostala nějaká osobnost. Podle něj ale není sporu o tom, že EU je "největší dílo míru", které vzniklo po zkušenosti dvou světových válek. "EU byla založena jako mírový projekt, a tím se dosáhlo toho, že velké státy řeší problémy pouze mírovými prostředky," uvedl Schwarzenberg.
Norský Nobelův výbor vyznamenal EU za šíření míru a demokracie a za dlouhodobou roli při sjednocování starého kontinentu.
Nobelovu cenu pro EU jednoznačně uvítal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. V době, kdy je unie oslabená ekonomickou krizí, je podle něj důležité připomínat význam EU pro nekonfliktní uspořádání v Evropě.