K protestu starostů, kteří vyjadřují nesouhlas s prezidentskou amnestií sundáváním portrétů Václava Klause ve svých úřadech, se k úternímu ránu připojilo již 600 starostů. Řekl to jeden z iniciátorů akce starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík. V některých obcích se k protestu připojují také ředitelé škol. Hrad to v pondělí označil za projevy pokleslého politického boje. Špendlík s tím však zcela nesouhlasí.
"Nejde o politiku, většina starostů a ředitelů škol nejsou členy žádných politických stran. Jde o vyjádření názoru občanů," uvedl. Ředitel základní školy v Želechovicích Michal Cholek již v pondělí uvedl, že vedení školy děti do protestu nevtahuje, žáci se však sami na amnestii ptají.
Žádný zákon navíc podle Špendlíka neukládá povinnost mít pověšený portrét prezidenta na obecním úřadě či ve škole. "Každý má právo jej taky sundat," řekl starosta, který odmítl také slova o mediální hysterii. "Jsme naprosto klidní, spíš mám pocit, že hysterii podléhají některé komentáře z Hradu," podotkl starosta.
Protest starostů vznikl v pátek, v pondělí se k němu již připojila více než stovka zástupců obcí. Podle Špendlíka se však s podporou ozývají i běžní občané. Většina starostů, kteří k dnešku vyjádřili souhlas s protestem, pochází ze Zlínského kraje, někteří však také z jižní Moravy či jižních Čech. Naopak pražské městské části podle dostupných informací inicitivu podpořit nehodlají. Nepřipojí se Praha 1 ani Praha 2. Sundávat portrét prezidenta se nechystá ani vedení páté, šesté, sedmé a osmé městské části. V ČR je asi 6250 obcí.
Špendlík kritizuje amnestii především proto, že zastavila stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeny byly osoby za ně odsouzené. "Dokázali bychom pochopit, že za neúmyslný trestný čin byl někdo osvobozen, může mu být dána druhá šance. Ale tohle vypadá jako předem promyšlený krok," uvedl již dříve Špendlík. Klaus je přesvědčen, že vyhlášení amnestie bylo správné rozhodnutí a že se to po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže.
Podobizna prezidenta ve třídě vyjadřuje úctu k hlavě státu, není ale povinná, reagovalo Ministerstvo školství. Podle Hradu by ale škola měla chránit děti před projevy politického boje. Omilostnění tisíců vězňů se nelíbí ani některým starostům, kteří fotku prezidenta odstraňují z úřadů. "Umístění obrazu hlavy státu ve třídách je jakýmsi tradičním vyjádřením úcty. Povinnost mít obraz prezidenta republiky ve třídě však neurčuje žádná vyhláška," sdělil novinářům mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. Ministerstvo proto školám nebude vydávat v této věci nějaká doporučení nebo stanoviska ministerstva. "Jestli je pravda, že se vyskytli ředitelé škol, kteří podléhají mediální hysterii některých opozičních politiků a různých médií, a dokonce sundávají obrazy hlavy státu ze stěn školních tříd, pak je na místě požádat je, aby alespoň děti, za jejichž výchovu přebírají částečnou odpovědnost, chránili před projevy pokleslého politického boje," uvedl v pondělí mluvčí prezidenta Radim Ochvat. |