Koalice a ČSSD: Na vládě se dohodneme do konce týdne
31.03.2009 20:05 Původní zpráva Aktualizováno 31.03. 23:13
Voliči v Česku půjdou k předčasným volbám do sněmovny v polovině října. Dohodli se o tom šéfové stran na schůzce koalice s ČSSD.
Politici se přiblížili k rozetnutí vládní krize. Na večerním jednání v Kramářově vile se špičky koalice a ČSSD dohodly na dalším postupu.
Politici stvrdili termín předčasných voleb: budou se konat do poloviny října, zřejmě tedy 16. a 17. října. Topolánkovu vládu už čeká jen jepičí život. Úřadování v demisi by měla skončit již za několik týdnů. Opozice jí nedovolí dokončit ani české předsednictví unii.
"Tato vláda bude pracovat určitě přes celý duben, ale dál nevím. Určitě nebude pokračovat přes celé předsednictví," řekl premiér Mirek Topolánek.
Vláda Hradu navzdory
Předsedové demokratických stran chtějí co nejrychleji sestavit nový kabinet, který zemi povede do předčasných voleb. A vyjednávání pokročila. "Do konce tohoto týdne jsme schopni se dohodnout na funkční vládě, i na osobách," řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek v České televizi.
V ideálním případě by šéfové čtyř demokratických stran už koncem tohoto týdne, tedy zřejmě v neděli, měli dorazit na Hrad se jménem Topolánkova nástupce a také se jmény nových ministrů. Nová vláda bude mít zajištěnou silnou podporu ve sněmovně. Politici by tak splnili zadání prezidenta Václava Klause, který chtěl přinést hlasy nejméně 101 poslanců a přitom odmítl přeběhlíky.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus přijal demisi vlády. Má tvrdé podmínky pro novou
"Na Hrad půjdeme s podpisy všichni čtyři. Nechceme, aby vznikl pocit, že se jedná o národní frontu, nikdo nechce být s tou vládou spojován více, než je nezbytně nutné," řekl premiér Topolánek.
Jak by měla vypadat nová vláda? Politici byli po večerním jednání struční. Polovinu míst by měla obsadit nynější vládní koalice, druhou polovinu ČSSD. "Postavili jsme si rezorty proti sobě tak, aby to bylo vyvážené. Nicméně je tendence se na všech jménech domluvit, aby splňovala parametry, které od ní čekáme," řekl Topolánek.
"Naším zájmem je, aby to byla vláda odborníků," míní Paroubek s tím, že kvůli předsednictví EU budou politici vybírat z kariérních diplomatů. Podle šéfa ČSSD bude mít nový kabinet tyto úkoly: dokončit předsednictví, připravit nový rozpočet, pracovat na protikrizových opatřeních a korigovat letošní rozpočet.
"Bavíme se o tom, že snížíme počet ministerstev. Zřejmě, ale je to zatím velice syrové, že bychom zrušili ministry bez portfeje, tedy legislativní rada vlády a ministerstvo pana ministra Kocába by mohly zůstat při Úřadu vlády," řekl Topolánek.
Rychlost, s jakou dosud nesmiřitelní nepřátelé spějí k dohodě, naznačuje, že se politici snaží vyšachovat ze hry prezidenta Václava Klause. Pokud by Topolánek opravdu dorazil na Hrad s novým kabinetem a silnou podporou, kterou Klaus požadoval, nezbylo by prezidentovi postup šéfů koalice a ČSSD posvětit.
Do vily se sjeli premiér Mirek Topolánek, šéf lidovců Jiří Čunek a Martin Bursík ze Strany zelených a šéf socialistů Jiří Paroubek. Přišel i ministr financí Miroslav Kalousek. Poněkud překvapivě se objevil i jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD, který šéfuje Asociaci krajů.
ČTĚTE TAKÉ: Schůzka koalice - ČSSD: co domluvili nejsilnější hráči?
Přítomnost šéfa Asociace krajů Michala Haška na schůzce o složení vlády naznačovala, že by se Paroubek mohl před dohodou s koalicí snažit lépe postarat o své hejtmany. "Měli bychom se bavit i o penězích, které jdou krajům ze státního rozpočtu," upozornil už odpoledne na tiskové konferenci, když vypočítával, v čem by mu Topolánek ještě měl vyjít vstříc.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Za pádem vlády stáli Klaus, Tlustý a Bém
Šnajdr: O pádu vlády vyjednával i "kakaový" Kraus
Foto: Jan Schejbal, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.