Překlenovací vládu odborníků má vést Jan Fischer. Na tomto jméně se shodly špičky koaličních stran a ČSSD. Předběžná dohoda, k níž politici dospěli na večerním jednání v Kramářově vile, stanoví i termín předčasných voleb, které se mají konat nejpozději 15. října.
Politická přetahovaná o jméno nástupce Mirka Topolánka trvala dvanáct dnů. V neděli večer politici oznámili, že mají plán, jak vyřešit vládní krizi. Předběžnou dohodu předsedů čtyř politických stran musí v pondělí posvětit jejich stranické orgány.
Pokud se tak stane, premiér v demisi Mirek Topolánek navrhne prezidentu republiky jméno předsedy úřednického kabinetu. "Návrh na nového předsedu vlády, který by měl vést překlenovací vládu složenou z nestranických odborníků, budu panu prezidentovi dávat já," prohlásil Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Obama je pryč. Koalice a ČSSD jdou řešit vládu
Součástí "smlouvy o smlouvě budoucí" je i dohoda, že poslanci všech čtyř stran společně předloží ke schválení návrh zákona o zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny. Tím bude cesta k předčasným volbám otevřena.
"Navrhneme prezidentu republiky, aby překlenovací vládu jmenoval k 9. květnu," dodal Topolánek.
Spolu, ale zvlášť
O výsledku večerního jednání informovaly nejprve strany trojkoalice, ČSSD poté uspořádala tiskovou konferenci zvlášť. Podle šéfa socialistů Jiřího Paroubka musí odbornická vláda pracovat na bytelném protikrizovém plánu a na jeho prosazování do praxe.
"Tato vláda připraví rozpočet státu na příští rok a dovede tuto zemi v klidu k předčasným volbám. Myslím, že ta jednání mohu označit za korektní," zhodnotil Paroubek schůzku. Dodal, že spolu s Topolánkem oznámí výsledek večerního jednání stran prezidentu Václavu Klausovi nejspíš už v pondělí, a to telefonicky.
Vzkaz pro prezidenta
Kdo je Jan Fischer |
- předsedou Českého statistického úřadu byl jmenován v dubnu 2003
- v roce 1990 se stal místopředsedou Federálního statistického úřadu
- od roku 1993 byl místopředsedou Českého statistického úřadu
- od září 2000 do března 2002 pracoval ve společnosti Taylor Nelson Sofres Factum
- narodil se v Praze v roce 1951
- vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde v roce 1985 zakončil i postgraduální studium
- je podruhé ženatý a je otcem tří dětí |
Předsedové i další členové vyjednávacích týmů předstoupili před novináře v dobré náladě. Několikrát se politici rozesmáli nad vlastními vtipy.
Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je dohoda čtyř stran vzkazem pro prezidenta. "Demokratické parlamentní strany, které disponují pohodlnou většinou v Poslanecké sněmovně, vedou jednání a to se posouvá dopředu," řekl.
Jan Fischer podle Topolánka splňuje všechny parametry, aby zemi dovedl k předčasným volbám. "Je to člověk, který se tři roky zúčastňoval zasedání vlády. Zná agendu," uvedl Topolánek. Fischer byl v letech 1980 až 1989 členem KSČ.
Politici neodpověděli na to, kdo Fischera navrhl. Podle všeho to byl někdo z dosavadní koalice. Paroubek to označil za konsensuální návrh, pro sociální demokracii přijatelný.
Boj o Schwarzenberga
Podle ČSSD nebude v budoucí vládě nikdo z dosavadních ministrů, tedy ani šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, kterého chce v kabientu udržet Strana zelených. "Hodnota Karla Schwarzenberga je těžko nahraditelná, mohu říci, že bojujeme jako lvi," řekl Bursík. Sociální demokraté jsou však rozhodně proti.
V dohodě je také obsaženo, jak si strany rozdělí ministerstva: koalice bude mít vliv na obsazení osmi resortů, ČSSD navrhne kandidáty na sedm ministrů.
ODS, KDU-ČSL a SZ budou mít dohled nad ministerstvy obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a zdravotnictví. Sociální demokraté naopak schválí nové ministry v resortech zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, práce a sociálních věcí, místního rozvoje a evropských záležitostí.
Kocábovo ministerstvo pro lidská práva a národnostní menšiny bude řídit přímo dočasný premiér. Dohoda o rozdělení ministerstev ale není podle Topolánka definitivní. "Nevylučuji, že dojde v těchto věcech ještě ke změnám," prohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: Nabídku jsem nečekal, říká překlenovací premiér Fischer
Foto: ČSÚ, Jan Zatorsky