Koalice převálcovala opozici, prosadila reformy. DPH se zvýší, penze změní

Domácí
6. 11. 2011 21:28
ODS, TOP 09 a VV v noci přehlasovala stanoviska opozičního Senátu.
ODS, TOP 09 a VV v noci přehlasovala stanoviska opozičního Senátu.

Rekordní obstrukce v Poslanecké sněmovně skončily. Koalice tvořená poslanci ODS, TOP 09 a VV v noci na pondělí podle očekávání přehlasovala svou většinou stanoviska opozičního Senátu ke 14 reformním a úsporným zákonům. Zásadní reformní předlohy míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

Hlasování předcházela několikadenní obstrukční rozprava. Opoziční ČSSD zvažuje, že kvůli postupu koalice při procedurách podá ústavní stížnost.

"Jsem přesvědčený, že k této variantě nedojde," prohlásil premiér Petr Nečas. I Ústavní soud podle něj řekl, že je povinností opozice chovat se jako opozice konstruktivní. Připomněl, že při prvním jednání ve třech čteních sněmovny o 14 nyní dotčených zákonech využila dohromady 21 hodin diskuse. Nyní při jednom jednání o nich jí nebylo dost 37 hodin. "Měli dostatečný prostor se vyjádřit, projednat zákony ve všech třech čteních, a nevyužili ho," zdůraznil premiér.

Hlasovací smršť

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky byla obstrukce jeho strany vedena zejména odporem proti arogantnímu způsobu, jakým koalice "proválcovala" své zákony sněmovnou. Sněmovna jednala od úterý. Sociální demokraté vystupovali co nejdéle, jednalo se dlouho do noci i o víkendu.

Hlavní body důchodové reformy

 

1/ Zavedení takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Lidé si budou moci z 28 procent hrubé mzdy odváděné na sociální pojištění převádět na individuální účet u soukromých penzijních společností tři procentní body. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
2/ Účast v druhém důchodovém pilíři bude dobrovolná, nebude ji ale možné zrušit. Lidé se budou moci pro vstup do druhého pilíře rozhodnout do dovršení 35 let věku, starší 35 let se budou muset rozhodnout do konce roku 2012. Současných důchodců se druhý pilíř netýká.

Samotné hlasování netrvalo příliš dlouho, poslanci během zhruba půlhodiny schválili například důchodovou reformu, zdravotnickou i sociální reformu. Ta počítá se zachováním nemocenské ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu po celou dobu nemoci. Dříve se procento zvyšovalo po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent. Stát nově bude nemocenskou proplácet až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé tak budou proplácet oproti současnosti o týden navíc.

Poslanci rozhodli také o zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta od roku 2013.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut - nejvýše na 20 minut.

Před závěrečným hlasováním vystoupil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Poděkoval všem koaličním poslankyním a poslancům, kteří absolvovali schůzi. Jmenovitě pak poděkoval také předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové i místopředsedkyním Vlastě Parkanové a Kateřině Klasnové.

Po něm vystoupil předseda klubu KSČM a poděkoval personálu sněmovny; od kancléře až po všechny, kteří se starali o poslanecké žaludky i bezpečnost. Poslanci jejich slova doprovodili potleskem vestoje.

Skončila řádná říjnová schůze sněmovny, která začala v úterý 25. října. Poslance ale nečeká klid, už ve středu dopoledne se sejdou na další schůzi. Je to pokračování mimořádné schůze svolané na žádost koalice. Poslanci by na ní mohli například schvalovat daňovou reformu. Měli by rozhodnout také o tom, zda stát bude moci používat příjmy z dividend ze státem ovládaných firem na důchody.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ