Kocáb chce <span>více žen</span> v politice. Líbí se mu kvóty

Domácí
13. 2. 2009 19:52
Ministr Michael Kocáb chce víc žen v politice.
Ministr Michael Kocáb chce víc žen v politice.

Ministr Michael Kocáb chce víc žen v politice.Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb podpoří kampaň organizace Fórum 50 % na větší zastoupení žen v politice. Oznámil to Kocábův tajemník Petr Koubek. Jakým způsobem přesně to hodlá udělat, však Kocáb zatím neprozradil. Česko se podle Koubka k důstojnější reprezentaci žen v politice zavázalo dohodami s Evropskou unií a OSN.

Kocáb je přesvědčen, že česká politická scéna je zatížena převládajícími názorovými stereotypy, že kvóty poměrného zastoupení žen v politice jsou sociálním inženýrstvím a "podvazují" svobodu. "Já to klišé vyvracím," uvedl Kocáb. "Bez jejich zavedení bude ostudně nízké zastoupení žen v české politice trvat ještě desítky let," obává se Kocáb.

Přestože ženy tvoří přes polovinu české populace, jejich zastoupení v politice tomu zdaleka neodpovídá. Například ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně zasedá pouze 33 žen; senátorský mandát má 81 lidí, žen je mezi nimi pouze 18. Mezi osmnácti členy koaliční vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) jsou pouze dvě ženy.

Mluvčí Abbásová: Změna může prospět

Kocábova mluvčí Lejla Abbásová.Právě Kocáb přitom v lednu ve funkci nahradil ženu, dosavadní ministryni Džamilu Stehlíkovou (SZ); sám však prý tento krok jako oslabení ženského živlu v české politice rozhodně nevnímá. Podle Kocábovy mluvčí Lejly Abbásové naopak změna v ministerském křesle může snahám o větší prosazení žen v politice prospět. "Lidská práva a genderová politika většinou bývají vnímány ženskou optikou. Změna (v ministerské funkci) může proto prospět a potvrdit, že bychom neměli podléhat prizmatům nějakého mužského nebo ženského principu," řekla Abbásová.

"Pozitivní diskriminace jako jediný neekonomický nástroj státu, jak řešit nerovnosti, se osvědčila v natolik tradiční demokracii, jako jsou USA. Výsledky jsou jasné: ministr obrany (Colin) Powell, ministryně zahraničí (Condoleeza) Riceová a prezident Barack Obama. Česká společnost ji odmítá, ale neví proč," uvedl Kocáb.

Antidiskriminační zákon zatím chybí

Ženské organizace si zlepšení zastoupení žen v politice slibují i od zavedení antidiskriminačního zákona, který Česku jako jediné zemi evropské sedmadvacítky chybí. Parlament jej sice odhlasoval, zastavilo ho ale veto prezidenta Václava Klause. Pokud ČR normu nepřijme, hrozí jí série žalob od Evropské komise a pokuty. Jednou už proto Evropský soudní dvůr Česko odsoudil, a to právě za nezapracování směrnic o rovnosti mužů a žen v sociálním zabezpečení.

O snaze zvýšit zastoupení žen v české politice hovořila již Stehlíková. Podle ní je politické angažmá pro ženy mnohem obtížnější než pro muže; zejména proto, že s politickou činností jde těžce skloubit péče o rodinu. "Muže se nikdo neptá, jak bude vychovávat děti nebo jak jeho partnerka vnímá jeho časté absence a schůzování po víkendech," řekla Stehlíková v lednu na své poslední tiskové konferenci ve funkci ministryně.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ