Michael Kocáb rezignoval na post ministra pro lidská práva. Agendu úřadu po něm převezme předseda vlády Jan Fischer. K rezignaci ministra vyzvala Strana zelených, která Kocába do funkce nominovala. Kocáb úřad a nedodělanou práci opouští jen nerad, chce ale zůstat vůči zeleným loajální.
Michael Kocáb byl v lednu loňského roku nominovaný na post ministra pro lidská práva nejdříve do Topolánkovy vlády a jako jediný z jeho kabinetu křeslo uhájil i v úřednické vládě Jana Fischera. Úřad, který převzal po Džamile Stehlíkové, opouští po jednom roce a dvou měsících. Co stihl za tu dobu vykonat?
Památníky romským obětem holocaustu
Podstatná část agendy ministra pro lidská práva přirozeně směřuje k menšinám. Kocáb se zasadil za vznik dvou pietních míst romského holocaustu v Letech a v Hodoníně, angažoval se v kauze nedobrovolné sterilizace romských žen a úspěšně žádal milost pro otce popálené Natálky ze žhářského případu ve Vítkově.
PSALI JSME: Kocáb podal demisi, zelení končí ve vládě
Kocábův rezort přislíbil vést premiér, ODS chce jednat
Média také věnovala značnou pozornost Kocábově zapojení do kauzy chomutovských neplatičů nájemného. Ministr veřejně kritizoval postup chomutovské primátorky Řápkové, která dlužníkům nechala exekučně zabavovat sociální dávky.
Romský předseda občanského sdružení Sbližování František Kolář však za Kocábovým působením v této oblasti nevidí žádné konkrétní výsledky. "Vždyť cikáni ani nevědí, že je nějaký ministr. Já si ho vážím, ale ať dělá muzik," má jasno Kolář.
Boj proti extremismu
K legislativním úspěchům odstupujícího ministra patří mimo jiné novelizace shromažďovacího zákona. Díky ní mají teď úřady více času na případný zákaz demonstrací extremistů. Kocáb prosadil prodloužení zákonné lhůty na vydání rozhodnutí ze tří kalendářních na tři pracovní dny. Dosud totiž extremisté využívali mezery v zákoně tak, že akci nahlásili v pátek a úředníci ji už nestihli včas zakázat.
ČTĚTE TAKÉ: Squatteři "šaškovali" v ulicích, Kocáb je už neřeší
Kocáb zahájil kampaň "Stop násilí na dětech"
Více žen do politiky
Po prezidentském vetu antidiskriminačního zákona, který zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání či zdravotní péči, Kocáb zákon znovu prosadil na program sněmovny, kde byl nakonec schválen. V oblasti rovných příležitostí přispěl odcházející ministr i vlastní novelou volebního zákona, jíž chce zvýšit podíl žen v české politice. Proto navrhuje, aby na prvních dvou místech kandidátek byla zastoupena obě pohlaví.
Politolog Jan Kubáček Kocábovu iniciativu vítá, nicméně poukazuje na to, že efektivnější by bylo popularizovat ženskou politiku skrze výsledky. "Byl jsem překvapen, že nevyužil předvolebního období a nesnažil se politické strany zavázat k větší podpoře žen na kandidátkách, přitom teď je k tomu jedinečná příležitost," myslí si Kubáček.
Před měsícem představil Kocáb novelu zákona o registrovaném partnerství, která by do budoucna registrovaným homosexuálním párům umožnila adoptovat děti. Hodně se o ministru Kocábovi mluvilo i loni v létě v souvislosti se squatery z pražské vily Milada, se kterými vyjednal opuštění objektu a sehnal jim náhradní bydlení na Praze 1. Naposledy si pozornost médií vysloužil románkem se svou mluvčí Lejlou Abbasovou.
Džamilovské dluhy
Kocáb v úřadu nahradil Džamilu Stehlíkovou, která proslula například nápadem stíhat rodiče za fyzické tresty dětí. "Hlavně že jsem dodělali džamilovské dluhy, protože to vypadalo, že nebude nic, ale nakonec je aspoň něco. Pan ministr je manažer, takže to nakonec dopadlo," hodnotí více než roční působení Kocába v úřadu jeho tajemník Petr Koubek. Po Stehlíkové dotáhli do konce například projekt vzpomínkového místa v Letech a antidiskriminační zákon.
Bývalého disidenta Johna Boka Kocáb coby ministr pro lidská práva příjemně překvapil. "Je škoda, že odchází, jako ministr předstihl některé své předchůdce," říká Bok.
Kubáček je k odcházejícímu ministrovi kritičtější. Největší minus jeho působení vidí v tom, že hájení lidských práv neprezentoval jako hájení práv všech. "Vytvářel dojem, že to znamená zvýhodňovat některé vybrané jednotlivce," uzavírá politolog
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal, Lucie Pařízková