Do místnosti určené pro tiskové konference ODS vstupuje muž, o němž se od nynějška bude mluvit jako o předsedovi konzervativců pouze v minulém čase. Mirek Topolánek si stoupá za řečnický pult, po úsměvech z minulého týdne nezbyla ani stopa - zjevně potlačuje vztek.
Přestože je zřejmé, že rozhodl držet svou proslulou upřímnost na uzdě, aby neublížil občanským demokratům, za slovy Mirka Topolánka je cítit hořkost a sem tam probleskne nějaké obvinění. Otevřeně kritizuje pouze média, zejména ta bulvární: "Docházelo cíleně k mé politické likvidaci."
K TÉMATU: ODS: Předseda jednal rozumně. Levice: Nic se nezměnilo
A skrytě zamíří i do řad občanských demokratů, když prohlásí, že jeho "odchod je motivován tím, že bych mohl ty volby nakonec vyhrát", nebo že jeho největší chybou jsou lidé, jimiž se obklopil. A za svým pádem vidí blíže nespecifikované "síly", které na jeho konci měly zájem. "Jestli jsem měl někde nešťastnou ruku, tak v personálních otázkách, což se teď potvrdilo." Jinou chybu u sebe odstupující předseda neshledal.
Předvolební howgh
Na to, zda byla chybou dovolená v Toskánsku ve společnosti lobbistů či fakt, že na přítomnost kmotrů v ODS upozornil až ve chvíli, kdy se mu to hodilo proti Pavlu Bémovi, se ho zeptat nelze. Mirek Topolánek nepřipouští otázky a oznamuje, že až do voleb nebude poskytovat žádné rozhovory: "Na osobní vyjádření si ponechávám čas po volbách."
Rozhodnutí neříkat, co si o svých spolustranících v den svého pádu ve skutečnosti myslí, jej zjevně stojí hodně sil. Potlačené emoce se pak projevují při drobné potyčce s fotografem, který jej přes žádost, aby to nedělal, začne fotit.
Máme rádi Topolánka...
Za Topolánkem zaklapnou dveře budovy Albatros, sídla ODS, a mezi novináře se začnou trousit ostatní členové grémia. Působí uvolněně - dokonce ani Petr Bendl, který Topolánka potápěl s velkou razancí, nevypadá jako někdo, kdo právě prošel konfliktní situací. "Věřím tomu, že to celou tu situaci uklidní, zjednoduší. Petr Nečas bude oficiálním lídrem a vyjednavačem jak před volbami, tak i po volbách," vyjmenovává výhody čtvrtečního jednání Bendl.
I první místopředseda David Vodrážka, kterého Topolánkova razantní podmínka, že předá svou funkci jedině Nečasovi, vyšachovala ze hry o vůdčí pozici ve straně, se tváří spokojeně. "Toto řešení plně podporuji a jsem přesvědčen, že ho podpoří i výkonná rada," říká.
Komu se dají slova o velkorysém chování Topolánka skutečně věřit, je senátor Tomáš Julínek, který svého šéfa bránil do poslední chvíle a pravděpodobně s ním promýšlel i postup, jak ve vedení strany přeskočit Vodrážku. "Od Mirka Topolánka to je velmi odpovědný krok, že fakticky rezignuje až na výkonné radě, protože kdyby to udělal tady, vzniklo by jakési vakuum, které by zbytečně vyvolávalo neklid. Kdyby s tím lidově řečeno švihl, tak zůstane prázdno," říká Julínek.
... a nebo o tom nebudeme mluvit
Jediný, koho otázky novinářů zjevně netěší, je místopředseda ODS Petr Gandalovič. Jeho jméno bylo jedním z dvou, které Topolánek ve svém konečném projevu zmínil - kromě Gandaloviče ještě "Tlustého vířivku". Gandalovič se ocitl mezi Topolánkovým výčtem gólů do vlastní branky: "Vloni, když se protly preference ODS a ČSSD, a v ten den Petr Gandalovič ohlásil svou kandidaturu na předsedu."
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Sedm let s Mirkem Topolánkem
Gandalovič otázku, jak se cítí v roli "škůdce", přešel, a po svém zvyku odpovídal neškodnou formulí, ať byl tázán na cokoliv: "Já si o tom myslím, že v tuto chvíli je to jediné možné odpovědné řešení, které pan předseda udělal, budeme se snažit občanům představovat svůj program, svá témata, se kterými jdeme do voleb."
Nečas: Všechno v pořádku
Nový lídr a skoropředseda Petr Nečas je ve svém vystoupení jako vždy zdvořilý a trpělivý. Zachovává klid ve chvílích, když dostává otázky, které mu podle pozdviženého obočí připadají hloupé. Svého předsedu, byť už jen formálního a jen na dva týdny, chválí. Chování Topolánka označuje za "státnické a zodpovědné".
"Tento krok znamená především zklidnění dovnitř ODS, znamená zklidnění ve vztahu k našim voličům, umožňuje ODS se teď plně koncentrovat na volební kampaň a komunikaci s voliči," říká novopečený šéf konzervativců. A aby ODS vypadala opravdu jednotně a semknutě, zahrne do svých slov i Davida Vodrážku, kterého právě s Topolánkem vystrnadil z cesty vedoucí k výsluní: "Je to rozumný krok, který mimochodem velmi zřetelně a velmi jasně podpořil i pan první místopředseda Vodrážka, který byl od počátku připraven ho akceptovat."
Rozruch končí, starý šéf je už asi někde v Kolkovně a nový se domlouvá na televizním vystoupení, a občanští demokraté odcházejí z místnosti, kterou zdobí fotografie z nedávných časů. Z rámečků se na ně směje Topolánek tu v objetí s Angelou Merkelovou, jinde v rozhovoru s nejmocnějším mužem planety Barackem Obamou.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek končí jako předseda, ODS povede Nečas
I z letáků a brožur nastrkaných ve stojanu na tiskoviny se culí z každé stránky Mirek Topolánek. Moc předvolebních materiálů s jeho tváří prý však občanští demokraté naštěstí nemají, billboardy s podobiznou šklebícího se Topolánka jsou doménou socialistů - na rozdíl od ČSSD tedy nebude muset ODS tisknout nové obrázky.
Foto: ČTK, Karel Šanda, Robert Sedmík