ODS čeká o víkendu kongres, o kterém se mluví jako o přelomovém. Strana si bude volit nového předsedu, jímž se s největší pravděpodobností stane Petr Nečas. Volební lídr občanských demokratů chce zlepšit pověst strany a zbavit ji "kmotrovské" nálepky. Začít chce u výběru svých nejbližších spolupracovníků. A hned při volbě místopředsedů se ukáže síla Nečasova mandátu. Ne všichni kandidáti patří totiž mezi jeho favority.
Volba nového vedení, která je na programu v neděli, odhalí, jak velké autoritě a oblibě se Nečas uvnitř strany těší. Na tom bude záviset, kolik hlasů od delegátů dostane a jestli se mu podaří prosadit do úzkého vedení strany své favority. Mezi ně patří Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová, Pavel Drobil a Pavel Blažek. Na pozici prvního místopředsedy počítá budoucí předseda s Davidem Vodrážkou.
ČTĚTE TAKÉ: Nová ODS. Kdo se stane Nečasovou pravou rukou?
O post místopředsedy se ale budou ucházet i středočeský kandidát a europoslanec Milan Cabrnoch a šéf jihočeské ODS Martin Kuba. U toho Nečasovi vadí, že šel v kraji do velké koalice s ČSSD a působí jako náměstek sociálnědemokratického hejtmana.
Zatímco složení místopředsedů tedy zůstává do poslední chvíle nejisté, Nečas má post předsedy v podstatě v kapse. Po volbách, ve kterých sice ODS ztratila stovky tisíc voličů, ale jejichž výsledek umožňuje sestavit středopravicovou vládu, už získal nominace na předsedu deseti krajů ze čtrnácti. O funkci se navíc nikdo jiný neuchází a veřejně Nečasovu kandidaturu dosud žádný vlivný spolustraník nezpochybnil.
Před samotným nedělním hlasováním představí Nečas svou vizi dalšího směřování strany. Chce ji očistit od lobbistů a "kmotrů" a vrátit jí důvěryhodnost, kterou pod vedením Mirka Topolánka ztratila. "Musíme dát přednost lidem, kteří jsou nositeli politických názorů, a ne těm, kteří chtějí být pouze nositeli politických funkcí. Ano, v politice jde o moc. Ale ta má být prostředkem k prosazení idejí, ne k prosazování určitých zájmů," přiblížil v rozhovoru pro Hospodářské noviny svou představu Nečas. Účastníky kongresu varoval před "nabobstvím" a vyzval je, aby na rozdíl od minulého kongresu nechali tentokrát své nablýskané limuzíny doma.
Působení šedých eminencí sledujících své mocenské zájmy má zamezit i nový systém výběru delegátů, kteří v tajném hlasování rozhodnou o novém vedení. Nový systém už nezohledňuje velikost členské základny, ale volební výsledek v jednotlivých oblastech. Tím se má zamezit náběru "černých duší", lidí, kteří za úplatu vstupují do strany, aby pomohli ovlivnit klíčová rozhodnutí ve prospěch "kmotrů". Zatímco Praha zůstala i po zavedení nového systému nejsilněji zastoupeným regionem, Ústecký kraj výrazně oslabil. Střední Čechy a Moravskoslezský kraj naopak posílily.
V hotelu Clarion, kde se kongres uskuteční, přijde v sobotu na přetřes i analýza květnových voleb. Závěrečnou zprávu volebního štábu představí volební manažer strany Ivan Langer.
"Ztratili jsme nejen vlažné příznivce, ale i tvrdé voličské jádro včetně podnikatelů, úspěšných manažerů a odborníků," komentuje podle informací Mladé fronty Dnes ve zprávě ztrátu 15 procent voličských hlasů. Podle Langera za ni mohou aféry Toskánsko, kde tehdejší předseda Topolánek strávil na luxusní jachtě dovolenou s lobbisty, a předražená Opencard, ale i spory uvnitř strany po Topolánkově pádu.
Sám bývalý předseda nakonec na kongres nedorazí. Prý se ho dotklo, že mu byla zaslána jen univerzální e-mailová pozvánka. Pro své kolegy však chystá zprávu, ve které bilancuje závěr svého působení v čele strany. V jakém tónu se zpráva ponese, dává tušit Topolánkovo vyjádření pro deník Právo. "Jsem doposud velmi disciplinovaný, trpělivý a loajální. To skončilo." Podle zjištění serveru Aktuálně.cz označuje Topolánek za své tři hlavní personální chyby svěření financí Vlastimilu Tlustému, podporu premiéra Jana Fischera a druhé zvolení Václava Klause prezidentem.
PSALI JSME: Topolánek pro kongres ODS: Zvolit Klause byla chyba
Do pražských Vysočan nakonec nedorazí ani zakladatel strany, prezident Václav Klaus. Po Petru Nečasovi alespoň poslal delegátům zdravici. I to je známkou toho, že vztahy mezi "otcem zakladatelem" a jeho ODS, které se za Topolánkova vedení vyhrotily a skončily Klausovým odchodem ze strany, jsou na dobré cestě.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal