Revoluce v ODS se nekoná. Drama, které se vyostřovalo v posledních dnech a týdnech před kongresem strany, trvalo jen hodinu a půl. Topolánek stejně jako loni šikovnou režií uhasil požár vzpoury v ODS. Strana mu dala šanci do jarních voleb.
Na to, jak dlouho se Topolánkovi kritici na vzpouru proti předsedovi chystali a jak hlasitě o ní mluvili do médií, se ji povedlo zpacifikovat až nečekaně rychle. Vpodstatě se utopila v několika procedurálních sporech hned na začátku prvního dne kongresu ODS.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánkovi odpůrci se znovu pokusí svolat volební sněm
Rebel Gandalovič: Svou pozici si uhájím
Topolánek v ohrožení. Opozice volá po novém kongresu
V nich se rozhodovalo o tom, zda zařadit do programu kongresu hlasování o důvěře předsedovi nebo o odvolání celého vedení. O jepičím životě vzpoury rozhodlo i to, že Topolánkovo sesazení nenavrhl žádný rovnocenný oponent, ale jen pražský zastupitel Pavel Žďárský nebo skupina delegátů z Rokycanska.
Protitopolánkovská koalice, kterou tvořily Ústecký, Jihočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj a spolu s nimi také Praha, byla podle všeho příliš nesourodá. A dohoda, kterou kraje uzavřely, se těsně před kongresem sesypala.
"Ještě v pátek večer jsme měli domluvených asi 270 hlasů. Dost lidí muselo zradit," netajil se zklamáním jeden z jihočeských delegátů. Z 520 delegátů hlasovalo pro to, aby kongres ověřil podporu Topolánkovi, jen 142 lidí.
Rétor a režisér
Topolánek jako tradičně slušný řečník také možná část delegátů strhl svými dvěma projevy. V nich varoval před bratrovražedným bojem ve straně, který by podle jeho slov ODS oslabil a přinesl hlasy jak ČSSD, tak TOP 09.
A co Topolánek nezvládl projevy, dohnal režií kongresu. I v tom je tradičně silný. Diskusi o programu nechal moderovat sobě oddaného Petra Tluchoře, šéfa poslaneckého klubu a protřelého parlamentního "pleticháře". A kritiky odrazovali od protestů lidé z Topolánkova tábora. "Předsedou nemůže být někdo, na koho to zbylo," varoval před výměnou šéfa třeba Petr Štěpánek, bývalý místopředseda mediální rady.
A šance kritiků pohřbily i jejich vlastní projevy. Třeba řeč potenciálního kandidáta na Topolánkova nástupce, místopředsedy Petra Gandaloviče, byla úřednicky suchá a nevýrazná. A trochu ublíženecky vyčítal předsedovi, jak špatně mluvil v posledních dnech o svých spolustranících do médií. Jako výrazného lídra, s nímž ODS uspěje ve volbách lépe než s Topolánkem, si ho v tu chvíli dokázal představit asi jen málokdo. Miroslava Němcová, která rovněž dávala najevo ambice ODS vést, nevystoupila vůbec.
Třetina pro Topolánka
I když se i později v průběhu prvního kongresového dne mezi některými delegáty šířily zprávy o dalším pokusu o svolání volebního kongresu po Novém roce, většina kritiků se vyjadřovala spíše rezignovaně.
"My jsme sem nepřijeli ODS rozbít. Nevyšlo to, tak se semkneme k volbám, ale obávám se, že se v nich ukáže, že jsme měli pravdu," tvrdil třeba šéf ústecké ODS Jan Kubata. První den kongresu, který se nesl ve značně defétistickém duchu, ukázal, že ODS je dnes rozdělena na tři zhruba stejně silné třetiny. První stojí dál za předsedou. Druhá je tvrdě proti němu a chtěla by ho okamžitě odvolat. A třetí už sice Topolánka odepsala, ale bojí se, že by výměna předsedy před volbami stranu poškodila.
Foto: Robert Zlatohlávek