Kopřiva <span>jednal sám za sebe</span>, armáda o obchodu nevěděla

Domácí
1. 9. 2010 18:33
Jaroslav Kopřiva se proti nařčení brání, jednal prý podle svědomí.
Jaroslav Kopřiva se proti nařčení brání, jednal prý podle svědomí.

Nákup samohybných minometů pro českou armádu v plánech akvizic ministerstva obrany chybí. Informaci potvrdil mluvčí obrany Jan Pejšek. Je tak pravděpodobné, že odvolaný náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva jednal při dojednávání zakázky s finskou společností Patria na vlastní pěst.

Ministr obrany Alexandr Vondra Kopřivu zbavil funkce za to, že společně s lobbistou Josefem Jindrou dojednával provizi za stamilionovou zakázku.

Informaci o celé kauze přinesl deník Mladá fronta Dnes. Obří armádní zakázku na dodávku nových minometů měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.

"Pokud Kopřiva jednal na základě něčího zmocnění, bylo to zmocnění minulého vedení resortu," řekl Vondra. Ministerstvo obrany má vypracován plán akvizic, které v budoucnu provede. Kvůli utajení některých položek jej však nezveřejňuje. "Nákup minometů v plánu uveden není," řekl Pejšek.

Kopřiva se proti informacím ohradil. "Obsah těchto článků mě vykresluje jako člověka obcházejícího či porušujícího zákony této země, což se mě velice dotýká a citelně zasahuje do mého pracovního i osobního života," uvedl Kopřiva. Odvolaný náměstek dále napsal, že si není vědom žádného protiprávního jednání, kterého se měl údajně dopustit. Podle svých slov je přesvědčen, že vyšetřování případu prokáže jeho nevinu. Kopřiva nechce do konce šetření kauzy komunikovat s médii. Stejně tak přerušil své členství v KDU-ČSL.

Kauzy Jana Fulíka:


Jan Fulík.Agendu odvolaného Kopřivy na ministerstvu prozatím přebral náměstek pro zahraničí Jan Fulík. Ten v minulosti působil ve vedoucích funkcích v Bezpečnostní informační službě. Fulíka učinil náměstkem předchozí ministr Barták.

V poslední době stál Fulík za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního stroje C-295M CASA za několik českých bitevníků L-159, které čeští vojenští letci nepotřebují. České letectvo další tři dopravní letouny koupilo. Příslušný kontrakt byl podepsán 7. května, tedy den před nástupem exministra Bartáka do funkce. Později vyšlo najevo, že Španělsko nemá o L-159 zájem.

Fulík strávil v roce 2002 určitou dobu v humanitární misi České katolické charity v Afghánistánu. Jeho kolegyně z mise řekla, že jej pro práci v komplikované oblasti doporučil tehdejší generální sekretář charity a pozdější kolega na obraně Kopřiva.

Zdroj: ČTK

Autor: ČTK Foto: ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ