Kritici Lisabonu: Smlouva dá <span>víc moci úředníkům</span>

Domácí
13. 1. 2009 11:34
Lisabon má své kritiky, někteří se dnes sešli na semináři v Senátu
Lisabon má své kritiky, někteří se dnes sešli na semináři v Senátu

Lisabon má své kritiky, někteří se dnes sešli na semináři v SenátuLisabonská smlouva o budoucím fungování EU přinese víc moci evropským úředníkům, kteří nejsou pod demokratickou kontrolou, míní kritici tohoto dokumentu. Shodovali se na tom při dnešním semináři, který se konal v sídle Senátu. Řešení vidí v odmítnutí současné a vypracování jiné smlouvy.

"Tratíme demokracii, když přesouváme pravomoci do Bruselu," řekl například bývalý europoslanec Jens-Peter Bonde z Dánska, který bývá řazen mezi přední euroskeptiky. Podle něj hrozí, že národní parlamenty se stanou pouze doporučovacími orgány. Za úředníky považuje také evropské komisaře, kteří by měli být do budoucna spíše voleni, nikoli jen jmenováni.

Ředitel německé nevládní organizace Mehr Demokratie Roman Huber uvedl, že národní parlamenty budou moci podle smlouvy odmítnout evropská nařízení v případě, že se na tom shodne v osmitýdenní lhůtě polovina z nich. Tuto lhůtu pokládá za nedostatečnou.

ČTĚTE TAKÉ: Česko začne předsedat unii bez lisabonské smlouvy
                        Přežije "Lisabon" přeci jen svoji smrt?

Seminář, který spolupořádá senátní evropský výbor, je věnován postavení demokracie v rámci EU před a po případné ratifikaci smlouvy. Česko, přestože Evropě nyní předsedá, je poslední zemí EU, která má rozhodování o lisabonské smlouvě ještě před sebou. Český parlament se ke schvalování dostane nejdříve v únoru. Podle zastánců je dokument kompromisem, který umožní další fungování rozšiřující se EU. Odpůrci poukazují na to, že do budoucna připraví menší státy unie o vliv na její rozhodování.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ