Dlouhodobě absentující senátor Strany práv občanů (SPO) František Čuba bude svůj plat a náhrady výdajů, kterých se nemohl vzdát, posílat nadačnímu fondu či sdružení na podporu studentů nebo talentů. Uvedl to v dopise předsedovi SPO Janu Velebovi, který jeho obsah zveřejnil. Podrobnosti, kdo peníze nakonec dostane, budou podle Veleby oznámeny do konce června.
"Moje mzdové prostředky a cestovní náhrady budou převáděné vhodnému nadačnímu fondu nebo sdružení, který zabezpečuje podporu studentů a rozvoj mladých talentů. Do konce měsíce podám trvalý příkaz k převodu zasílaných mzdových prostředků a cestovních náhrad přímo na účet zvoleného subjektu," citoval Veleba z Čubova dopisu, který mu senátor poslal.
Veleba k celé věci odmítl poskytnout jakékoli podrobnější informace, otázky nepřipustil a uvedl jen, že do konce června uspořádá k uvedenému tématu další briefing. Již dříve řekl, že Čuba bude pracovat ze svého zlínského obvodu a že se do Senátu vrátí, až mu to jeho zdravotní stav umožní.
Čuba do Senátu nedochází už deset měsíců, důvodem je jeho zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122 tisíc korun měsíčně, což se stalo terčem kritiky i v rámci horní komory. Minulý týden se Čuba rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Plat člena parlamentu je podle právní analýzy Kanceláře Senátu nárokovou složkou, kterou nelze odmítnout nebo vracet.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) postup SPO včetně příslibu, že Čuba bude mandát senátora vykonávat ze své zlínské kanceláře, již dříve označil za trapné divadlo. "Měl by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce," prohlásil. Připustil, že by Čuba svůj příjem ze Senátu mohl věnovat na humanitární účely. "Nebylo by to už ale úplně košer," dodal. Zatím věc nechtěl více komentovat.
Ústava neumožňuje zbavit mandátu zákonodárce, musel by se jej vzdát nebo o něj přijít například ztrátou volitelnosti. Prezident může být funkce zbaven rozhodnutím parlamentu, pokud ji není schopen vykonávat. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v neděli uvedl, že by se ústava upravit měla, nikoli však kvůli jednomu senátorovi. Shodl se v tom s bývalým šéfem Senátu Petrem Pithartem (KDU-ČSL), který Čubovo chování označil za nečestné.
Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v horní komoře chybí od loňského 24. srpna. Pokud by se mandátu vzdal, zanikl by Velebův senátorský klub, který má nejmenší možný počet pěti členů. Na Zlínsku by se pak musely konat doplňovací senátní volby.