KSČM už je jinou stranou, vzkázal protestujícím Dolejš

Domácí
18. 12. 2012 18:45
Jiří Dolejš.
Jiří Dolejš.

Protestovat proti krajským koalicím ČSSD s KSČM v Karlovarském, Ústeckém nebo Jihočeském kraji nemá smysl, nepřímo vzkazuje v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanec a místopředseda Jiří Dolejš. Komunisti nehodlají odstoupit z pozic radních. Spolupráce s ČSSD na krajích podle Dolejše potvrdí, zda jsou obě strany připraveny společně také vládnout na celostátní úrovni.

V krajích se kupí protesty proti radním za KSČM, někteří studenti drží hladovku. Co na to říkáte?

Pokud byly uzavřeny koalice při vědomí, tak po racionálním zvážení všech efektů, které mohly nastat. Je jasné, že pravici se levicové koalice nelíbí a že používají různé nástroje, jak je zpochybnit. Ale dohody by měly platit a věřím, že platit budou. A nastavení a personální obsazení je věcí krajských reprezentací. Nemyslím si, že by někde figuroval člověk, který by nebyl schopen zvládat svůj resort. Je legitimní se složením krajských rad nesouhlasit, ale to je tak všechno.

Část veřejnosti vám vyčítá, že jste se nedistancovali od minulého režimu a KSČ před rokem 1989.

Studenti několika středních škol z Hradeckého kraje protestovali proti účasti KSČM v krajské vládě.Distance samozřejmě existuje. Je trvalým programovým základem KSČM. Teď je třeba ji důvěryhodně zastávat. Já věřím, že dosud ji špičková reprezentace KSČM - tedy poslanci a vedení strany - zastávala a nepochybně by tuto distanci měli umět mediálně obhajovat i lidé z krajských reprezentací. Doufám, že tak činit budou, protože se nepochybně ztotožnili s programovým nasměrováním KSČM. Kdo by tak nečinil, dostává se za rámec programu KSČM.

Pokusíte se tu svou distanci nějakým způsobem veřejnosti vysvětlit?

To je trvalý úkol. Myslím si, že občanů , kteří už to pochopili, je daleko víc než těch, kteří protestují. Všimněte si průzkumů veřejného mínění: podíl na moci KSČM už netrápí zdaleka tolik lidí jako kdysi. Občanům zkrátka reálně dochází, že KSČM je jinou stranou a že nebezpečí a rizika, která si s ní mnozí lidé spojují, nejsou pravdivá. Jediné nebezpečí, které z KSČM vyplývá, je to, že levice bude silnější, a toho se pochopitelně pravá část politického spektra bojí.

Takže obavy protestujících vyvracíte? Tvrdí, že například vaše jihočeská radní pro školství Vítězslava Baborová nebyla objektivní učitelka, a obávají se, že se její politické názory promítnou i do její práce radní.

Nedovedu si představit, že by se některý radní za školství za naši stranu dopustil takové zrůdnosti, jako by bylo ideologizování výukového procesu, nebo že by vnucoval nějaké rudé učebnice, nebo že by nějakou politickou sekerou narovnával vidění minulosti. Naopak, minulost by měla být objektivně interpretována, nikoliv černobíle. Myslím si, že je odpovědností jak KSČM, tak i jejích oponentů a kritiků, aby k tomu objektivnějšímu přístupu pomáhali.

Takže teď jen budete čekat, až nespokojenost studentů v krajích utichne?

To se asi zeptejte těch, kteří organizují ty kampaně. My jsme na začátku, kdy kampaně proti nám začaly, říkali, že jsme připraveni komunikovat. Ale odmítáme být vydíráni. Nejlepší by bylo posunout tu komunikaci od vymítání čerta, tedy KSČM, k tomu, jak budou spravovány ty resorty. Regionální školství je v obtížné situaci, chybějí peníze. Jsou tu dlouhodobé tlaky na optimalizaci školské sítě, ty už existovaly dříve v krajích, ať už jim vládla ČSSD nebo ODS. Toto je třeba řešit. Vztah mezi kapacitou škol a nabídkou práce, otázka kvality výuky - to všechno je na stole a tam bych upřel pozornost, protože to zabezpečuje financování školství. Obsah výuky je věcí pedagogů, vyučovacích programů, a to nezastřešují kraje, do toho nemůže mluvit radní, ať je za jakoukoliv stranu.

Rozpad koalice v žádném kraji nehrozí?

Z naší strany jsou koalice pevné. My své sliby dodržujeme. Jestli by někdo ucukl od svého koaličního slibu, tak by to musela být ta druhá strana, a já myslím, že tak neučiní.

V krajích s ČSSD spolupracujete, teď se hovoří o tom, že byste mohli spolupracovat i na celostátní úrovni. Už se na to KSČM chystá?

Protestující student.Jakákoliv povolební spolupráce je věcí volebního výsledku. Je pravda, že vnímám, že v sociální demokracii je porozumění pro variantu spolupráce levice větší než kdysi. Přikládám to tomu, že varianta velkých koalic, například spolupráce ČSSD s ODS nebo TOP 09 na vládní úrovni, je vzhledem k vyhraněnosti té politické debaty nemožná. Tedy spolupráce levice je pravděpodobnější. Varianta spolupráce s nějakou středovou stranou nemusí vyjít, protože to předpokládá, že ve středu se budou pohybovat nějaké subjekty, o kterých zatím nic nevíme. Ve sněmovně zatím nejsou. To je politický realismus. Bylo by dobré to teď otestovat, jak to bude fungovat v krajích. Konec konců uvidíme, jestli naši radní budou schopni dostát svým slibům.

Spolupracovat jste málem začali už při kampani před prezidentskými volbami. KSČM se rozhodovala, zda svým voličům doporučí volit za prezidenta kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera, nebo Miloše Zemana. Nakonec jste nedoporučili nikoho. Jak to hodnotíte?

Vzkaz ústředního výboru, abychom hlasovali pro levicového kandidáta, regionální struktura KSČM pochopila po svém. Například krajský výbor Praha nebo jihomoravský krajský výbor vyslovil jmenovitou podporu Jiřímu Dienstbierovi. Ale jsou také lidé nebo krajské organizace, kteří nepůjdou k volbám vůbec, protože se domnívají, že ani jeden kandidát není dostatečně levicový. Takové lidi mrzí, že tam nemáme vlastního koně v prvním kole. A samozřejmě se také mezi námi najdou i lidé, kteří inklinují k Miloši Zemanovi. Ta podpora doleva je dobře nasměrovaná. Já osobně bych byl radši, kdyby to usnesení bylo méně alibistické, ale chápu ho jako projev opatrnosti, která byla vyvolána i nejednotností sociálních demokratů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ