Levice válcuje sněmovnu. <span>Zkouší vrátit mateřskou</span>

Domácí
27. 1. 2010 18:00
Levice vládne sněmovně. Socialisté zkoušejí vrátit mateřskou.
Levice vládne sněmovně. Socialisté zkoušejí vrátit mateřskou.

Janotův balíček se pomalu hroutí.Levicové strany, které ovládly lednovou schůzi poslanecké sněmovny, nejprve prohlasovaly na program své priority a pak je začaly bez větších potíží i schvalovat. Prvními dvěma zákony hned ČSSD vrátila mateřskou na úroveň loňského roku a znovu zavedla proplácení prvních tří dnů všem nemocným. Do druhého čtení také postoupil návrh zákona, který stanovuje minimální výživné na dítě.

Zákony se navíc budou projednávat velmi rychle, ve zkráceném čtení. ODS jen bezmocně několik hodin zkoušela obstrukcemi přijetí zákonů zabránit. I když podala návrh na zamítnutí normy ČSSD a v hlasování jí pomáhali lidovci, poslanci TOP 09 i bývalí členové a rebelové kolem Vlastimila Tlustého, nestačilo to.

ČTĚTE TAKÉ: Fischer: Zvýšení mateřské má velkou šanci

Nižší mateřskou schválila vláda loni v září kvůli úsporám. Součástí takzvaného Janotova balíčku bylo její snížení ze 70 procent vyměřovacího základu na 60 procent. Například žena s platem 20 tisíc korun hrubého letos dostává mateřskou nižší o dva tisíce.

Do druhého čtení postoupil návrh zákona poslanců ČSSD, který stanovuje minimální výživné na dítě. Rodič, který nemá dítě v péči, by měl platit měsíčně alespoň 1400 korun na dítě do šesti let věku a 1680 korun na starší dítě. Ještě vyšší minimální výživné by pak platili bohatší rodiče, až 13 200 korun na dítě měsíčně. Výživné by se pravidelně valorizovalo spolu s růstem životního minima. Poslanci ODS navrhli zamítnutí zákona, pro to se ale nenašlo dost hlasů.

ČSSD také navrhuje takzvané náhradní výživné ve výši půlky minimálního výživného. Dostávaly by ho ty rodiny, jimž jeden z rodičů dluží výživné a které mají nárok na přídavek na dítě. Náhradní výživné by vyřizovaly úřady práce.

Budeme dělat obstrukce, řekla ODS 

Dopoledne se ještě ODS podařilo odvrátit hlasování o totožném návrhu KSČM kuriózním způsobem. Odvolala se totiž na absenci některých členů Fischerovy vlády. Předseda klubu ODS Petr Tluchoř těsně před hlasováním uspěl s námitkou, že v jednání není možné pokračovat, protože na své židli nesedí ani předseda vlády, ani žádný z místopředsedů.

Levice vrátila mateřskou na loňskou úroveň.Podle jednacího řádu pak sněmovna skutečně schůzi přerušila a čekala na příchod Jana Fischera. Ten byl v té době v Senátu na vzpomínkové akci k výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Vicepremiér Jan Kohout je v zahraničí, ovšem ministr obrany Martin Barták si právě v inkriminovaný okamžik odskočil na prohlídku k lékaři.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jej odvolala mimo právě ODS. Vicepremiéra Bartáka totiž do funkce nominovali občanští demokraté. Ti navíc přiznali, že použijí všechny způsoby, aby zabránili levici prosadit své zákony. A neštítí se ani obstrukcí.

"ODS dosud k ničemu podobnému, jako je obstrukce, nepřistoupila. Nicméně obstrukce může být legitimním parlamentním nástrojem," uvedl Tluchoř. Předseda ODS Mirek Topolánek se chce hned zítra sejít s premiérem a debatovat nad situací ve sněmovně.

Jde o miliardy

Premiér Jan Fischer opět marně apeloval na poslance, aby nepřijímali návrhy prohlubující schodek státního rozpočtu. Předseda Senátu Přemysl Sobotka i prezident Václav Klaus již dali najevo, že podobné zákony smetou ze stolu.

ČTĚTE TAKÉ: Program sněmovny ovládla levice. ODS neprosadila nic

Podle vlády by přijetí levicových návrhů mohlo znamenat zvýšení schodku až o 14 miliard korun. Socialisté ještě hodlají prosadit například vyplacení třináctého důchodu a zrušení poplatků u lékaře.

Foto: ČTK, Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ