Lex Babiš prošel. Premiér lhal, chce mě vyštvat z politiky! zuří ministr

Domácí
29. 11. 2016 15:55
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš.

Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely o střetu zájmů, kterou potvrdila sněmovna v senátní verzi.

Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média. Rovněž tato restrikce zjevně míří na Babiše, jenž vlastní vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici.

Podle Babiše premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry. Babiš ČTK sdělil, že další postup projedná s právníky. Rozhodne se o něm až poté, kdy zákon začne platit.

Ministr financí a lídr ANO v textové zprávě napsal, že poslanci, kteří předpis podpořili, schválili vědomě protiústavní zákon. "Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné," napsal Babiš. Zákon podle něj pochází z dílny premiéra Sobotky a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. "Má mě dostat z politiky, aby si tady tradiční strany dělaly opět svoje kšefty a já jim v tom nebránil," napsal. Není si jist, zda by dal přednost politice, nebo svým firmám. "Politika je strašný hnus. Radši bych se vrátil k podnikání, ale pokud mám podporu některých občanů, tak to nechci vzdát," řekl.

Autor úpravy o dotacích a zakázkách a pobídkách, poslanec TOP 09 Martin Plíšek napsal, že zákon by měl přispět k tomu, "aby ministři sloužili České republice, a nikoli svým podnikatelským zájmům". Tyto pasáže mají platit prakticky hned potom, co novela vyjde ve sbírce. Až na nově jmenované ministry a na další funkcionáře dopadne pasáž o zákazu provozování některých médií, jak ji prosadil nastupující ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Podle tiskové zprávy ČSSD míří "proti oligarchizaci naší země".

Babiš řekl, že se předpis dotýká všech jeho firem. "Pro tak velké firmy jako já vlastním, je to problém. Vznikají nám škody, považuji to za skandální," uvedl majitel skupiny Agrofert. O svém dalším postupu nechtěl spekulovat. "Pokud mi to právníci doporučí, budu bojovat proti protiústavnosti toho zákona," řekl.

Poslanci ANO dnes hovořili o tom, že předpokládají, že se kvůli předpisu obrátí na Ústavní soud. Babiš to nechává na nich. "To je otázka na ně, samozřejmě je to protiústavní. Jestli oni to udělají, nebo někdo druhý, to uvidíme," řekl vicepremiér.

Pokud novelu přezdívanou "lex Babiš" stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, nastane po patnácti dnech.

Novelu sněmovna potvrdila hlasy 125 ze 174 přítomných poslanců. Proti bylo 42 poslanců z řad ANO a nezařazených včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

"Tento zákon je z našeho pohledu protiústavní, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a v rozporu s pravidly společné zemědělské politiky Evropské unie," řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a končící ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se pozastavili nad tím, zda Faltýnek mluvil z funkce ve sněmovně, nebo jako člen představenstva Babišovy skupiny Agrofert. Babiš se z jednání dolní komory omluvil z pracovních důvodů. ANO uvažuje o tom, že se obrátí na Ústavní soud.

K veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám nebudou mít podle předlohy přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Omezení by se ale mohlo vztahovat i na fond Hartenberg, který investuje Babišovy peníze do zdravotnictví.

Zákon také zakáže členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Účinnost tohoto omezení sice bude stejná jako u zakázek, dotací a pobídek, bude se ale týkat až nově jmenovaných členů kabinetu. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, Babiš má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Úprava ohledně médií předpokládá, že člen vlády by musel nejpozději do dvou měsíců od nástupu do kabinetu ukončit provozování televize a rozhlasu nebo vydávání periodického tisku, případně společnost opustit. Pokud by z firmy neodešel, ztratil by v ní hlasovací práva. Restrikce se má týkat taky například budoucích poslanců, senátorů, některých krajských a obecních politiků i dalších veřejných funkcionářů.

Senátní verze novely odročuje z ledna na září účinnost dalších nových částí zákona. Předpokládají mimo jiné to, že politici budou dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky. Rozšíří se okruh funkcionářů, kteří budou pod normu spadat, například o soudce a státní zástupce. Soudcovská oznámení, která bude podle novely shromažďovat Nejvyšší soud, nebudou veřejná.

Ostatní funkcionáři budou podle předlohy podávat přiznání do centrálního registru, který povede ministerstvo spravedlnosti. Dienstbier uvedl, že registr musí vzniknout výběrovým řízením a dřív než od září by se zavést nestihl. Jednotný registr by měl podle vlády zlepšit veřejnou i úřední kontrolu přiznání. Předloha zvyšuje například i sankce za porušení zákona.

Ovčáček: Zeman se k novele o střetu zájmů vyjádří v pravý čas


Prezident Miloš Zeman svou vůli ohledně zákona o střetu zájmů vyjádří veřejně v pravý čas. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Nyní se podle něj seznámí se schválenou verzí novely.

Po prvním schválení zákona ve sněmovně Zeman v druhé polovině září řekl, že pravděpodobně nebude novelu vetovat. Jeho veto by mělo podle něj pouze symbolickou hodnotu, protože zákon byl schválen více než 130 hlasy, řekl tehdy. Zároveň zopakoval, že zákon nemá být přijímán kvůli jedinému člověku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ