<span>Lidová tvořivost</span> poslanců last minute

Domácí
19. 5. 2009 06:00
Sněmovna má za sebou &quot;plodný&quot; týden.
Sněmovna má za sebou &quot;plodný&quot; týden.

Sněmovna má za sebou Jakoby poslanci soutěžili, čí zákon ještě stihnout schválit. Od doby, kdy padla vláda a kdy už i druháci by spočítali dny do konce této sněmovny, navrhují nejroztodivnější zákony.

Zapojil se i předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), který od doby, co je ve funkci, brojí proti volnomyšlenkářským kolegům od zelených a jejich vyvěšování tibetských vlajek jinde než na oficiálních stožárech parlamentu. Právě teď se to rozhodl zákonem vyřešit. Zákaz mu však neprošel.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci schválili protikrizový balíček. Co se změní?

Nejaktivnější je opozice, která ví, že se nemusí obávat koaliční soudržnosti a najde podporu bez větších potíží i jinde, než zase u opozice. Komunisté se rozhodli zkusit, co se dá. Navrhují škrtnout jedny z prvních částí ekonomického balíčku Topolánkovy vlády a zavést pro nejbohatší Čechy vyšší odvody na zdravotní a sociální pojištění. A také chtějí bojovat proti politickému přeběhlictví.

Proti přeběhlíkům

Už potřetí navrhují, aby se z poslanců, kteří zběhnou ze svého klubu, obratem ruky - nebo přesněji rozhodnutím soudu, stali zase jen straníci. A počítají s tím, že na to uslyší hlavně ČSSD a ODS, kterým jejich neposlušní zákonodárci v posledních třech letech pěkně zatopili. A protože poslanci zatím nepřijali žádný zákon, který by zabránil opakování patu po volbách, přeběhlictví by se opravdu mohlo lehce rozmáhat.

Na dálnici 160, bez světel a s telefonem v ruce.Do boje o poslední schválený zákon se zapojil také premiér Mirek Topolánek. Ten společně se sociálním demokratem Robinem Böhnischem a „přeběhlíkem" Petrem Wolfem navrhuje odškodnit „kotelníky" z komunistických dob. Ti, kteří ztratili práci z politických důvodů, by nyní měli dostávat patnáct korun za každý den bez zaměstnání až do doby, kdy odešli do důchodu. Ne ovšem v případě, pokud se jim podařilo do „svého" podniku časem vrátit na stejnou pozici nebo na vyšší. Odškodnění se týká i vdov a vdovců, ale ti dostanou jen polovinu peněz. Státní pokladnu by tento návrh přišel na sto milionů.

ČTĚTE TAKÉ: Třetí čtení: daně a slevy na sociálním pojištění schváleny

Další zákony jakoby už vypadly z předvolebních výroků. Sociální demokraté se rozhodli zabránit lichvářům, aby půjčovali lidem na nekřesťanský úrok. A kupodivu ve stejný den předložili novelu trestního zákona, která řeší stejný problém, i křesťanští demokraté Pavel Severa a Ladislav Šustr. Zdůvodňují to tím, že narychlo suplují vládu. Ta totiž přiznala, že už nestihne dodat parlamentu občanský zákoník, ve kterém měly být stropy úroků vepsány.

O tom, že lichváři se neštítí ničeho a Češi upadají do dluhových pastí, přitom poslanci vědí už několik let. Kromě statistik to potvrzuje i pět let starý verdikt Nejvyššího soudu v případě, kdy úroky u jedné z půjček převyšovaly běžné sazby bank „jen" čtyřikrát. Už před půldruhým rokem měly Češi vypůjčeno u firem, které poskytují spotřebitelské úvěry přes  267 miliard korun.

Do fronty se ale zařadili i milovníci pravidel na silnici. Poslanec David Šeich (ODS), který se proslavil alkoholickým výstřelkem za volantem, navrhuje rychlejší jízdu na dálnicích. Na některých úsecích by se mohlo jezdit až 160 km/h a řidiči by navíc mohli za jízdy telefonovat i nesvítit bez ztráty bodu.

A nakonec ochránci „svobody slova" v čele s Kateřinou Jacques začali narychlo bojovat proti náhubkovému zákonu, který jen pár chvil před tím médiím společně s kolegy nasadili.

Foto: archiv, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ