Zrod koalice
Lidovci kývli a řekli, kdo obsadí křesla ministrů. Co na to Zeman?
21.12.2013 19:05 Aktualizováno 21.12. 21:51
Celostátní výbor KDU-ČSL souhlasil s nabídkou na rozdělení míst ve vznikající koaliční vládě ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Podle ní by lidovci měli ministra zemědělství, kultury a jednoho bez portfeje. Právě ministrem bez portfeje pro vědu, vzdělání a inovace má být šéf strany Pavel Bělobrádek. Na ministerstvo kultury zamíří bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a ministerstvo zemědělství povede místopředseda strany Marian Jurečka. Rozhodlo tak širší vedení KDU-ČSL.
Budoucí koaliční partneři rozhodnutí lidové strany uvítali, nyní se již podle nich může jednat o konkrétním obsazení vlády. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka sdělil, že další koaliční setkání se má uskutečnit už v neděli.
"Celostátní výbor po dvouapůlhodinové intenzivní diskuzi přijal tu nabídku," řekl Jurečka České televizi. Sociální demokraté i hnutí ANO v pátek uvedli, že tato nabídka na posty ve vládě pro KDU-ČSL by měla být třetí a poslední. Její odmítnutí by tak mohlo znamenat konec pokusů o sestavení trojkoalice. "My jsme to nevnímali jako ultimátum. Kdyby členové výboru chtěli odmítnout vstup do vlády, tak by to udělali bez ohledu na nějaké ultimátum," uvedl místopředseda lidovců. Rozhodnutí ale podle něj nebylo jednomyslné, několik členů vedení strany bylo proti.
"Předběžně s panem předsedou Sobotkou jsme dohodnuti na tom, že KDU-ČSL by to ministerstvo bez portfeje měla mít pro výzkum, vzdělávání a inovace, čímž se trochu kompenzuje ta naše priorita ministerstva školství," řekl Bělobrádek. Také on přiznal, že jednání celostátního výboru o nabídce ministerských postů bylo velmi bouřlivé.
Šéf ČSSD a zřejmě budoucí premiér koaliční vlády Sobotka pokládá rozhodnutí lidovců za realistické a konstruktivní. "Na základě úspěšného vyjednávání tak po třech dnech padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat," sdělil Sobotka.
Podle Sobotky je zcela zřejmé, že nová koaliční vláda má v Poslanecké sněmovně jasnou většinu 111 hlasů. Nic tak prý nebrání přípravě definitivního podpisu koaliční smlouvy a následným ústavním krokům prezidenta republiky. "Jsem rád, že se podařilo udržet lidovce na palubě, máme společně s nimi a s ANO připravený dobrý vládní program, který může nejlépe a nejrychleji prosadit vláda s výraznou stabilní parlamentní většinou," uvedl šéf ČSSD.
"Je dobré, že se KDU-ČSL zachovala státotvorně a můžeme začít jednat o sestavení vlády," komentoval rozhodnutí lidovců šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek..
Vypadá to tedy, že zbývá už jediné: aby se předseda ČSSD Sobotka, nejspíš premiér nové vlády, dohodl s prezidentem Milošem Zemanem na jmenném seznamu členů kabinetu. Což například u uvažovaných Jiřím Dienstbierovi (ČSSD, resort spravedlnosti), Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD, ministerstvo zahraničních věcí), Vladimíru Špidlovi (ČSSD, ministr životního prostředí či práce a sociálních věcí) nebo Martin Stropnickém (Ano, avizován coby kandidát na post ministra obrany) nemuselo být zrovna snadné; Dienstbier, Zaorálek i Špidla patří do okruhu Zemanových nepřátel... Navíc Zeman už před časem avizoval, že se chce do složení vlády vměšovat, neboť "chci, aby posty ministrů obsadili odborníci".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.