Lidovci předloží na nejbližší koaliční radě několik připomínek k práci koalice. Chtějí mimo jiné, aby vládní strany zhodnotily dosavadní plnění koaliční smlouvy a vládního programu. Výhrady mají také k samostatnému postupu některých koaličních poslanců ve sněmovně.
"Jsem připraven na nejbližší koaliční radu předložit několik zásadních připomínek. Jedna z nich bude, abychom vyhodnotili, jak je plněna koaliční smlouva a jak je plněno programové prohlášení vlády," uvedl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Toto hodnocení považuje za "důležitou sebereflexi", která koaličním stranám podle něj velmi chybí.
Jako příklad toho, co se lidovcům nelíbí na naplňování koaliční smlouvy, šéf KDU-ČSL uvedl převod sociálních služeb na kraje. "Má-li být převod sociálních služeb na kraje, tak je tam také, že má být transparentní, že má být spravedlivý a že má vzniknout systém sítě sociálních služeb, že má být víceleté financování. Nelze pouze vytrhnout jednu část a bez té další, aby to fungovalo," poznamenal Bělobrádek.
Se zástupci ČSSD a hnutí ANO chce také debatovat o tom, zda koaliční poslanci postupují ve sněmovně také jako vládní zákonodárci. "Předkládání vlastních poslaneckých návrhů nebo podporování poslaneckých návrhů opozičních poslanců považuji za poněkud podivné," konstatoval předseda lidovců s tím, že strana toto téma už jednou na koaliční radě vznesla. "Je potřeba se bavit o tom systému, protože buď jsme koalice, nebo koalice nejsme, ale je potřeba to jasně říci," dodal.
KDU-ČSL má ve vládě tři zástupce. Vedle Bělobrádka, který je vicepremiérem pro vědu a výzkum, řídí první místopředseda strany Marian Jurečka ministerstvo zemědělství a Daniel Herman vede resort kultury. Všichni dnes převážně pozitivně hodnotili své dosavadní působení ve vládě a pochvalovali si, že se jim daří prosazovat lidovecké priority. Bělobrádek práci svých stranických kolegů nechtěl známkovat, ale řekl, že by jim nedal černý puntík, ale obrázek, jako se dává dětem v první třídě.