KDU-ČSL leží nezávislé Kosovo v žaludku. Den poté, co vláda souhlasila s tím, že s bývalou srbskou provincií naváže diplomatické styky, vydali lidovci zamítavé stanovisko. Pro nezávislost jsme nehlasovali a nesouhlasíme s ní, píší.
V trojkoaliční vládě sedí pět lidoveckých ministrů. Teď to vypadá, že když včera kabinet na svém výjezdním zasedání v Teplicích uznal nezávislost Kosova, ti se do jednoho ošívali a nesouhlasně kroutili hlavami.
DÁLE ČTĚTE: Vláda uznala Kosovo. Pošle tam diplomaty
"Ministři KDU-ČSL nicméně se schválením tohoto bodu (uznání Kosova) nesouhlasili a nehlasovali pro něj," napsal ve zvláštním tiskovém prohlášení mluvčí křesťanských demokratů Martin Horálek.
Podle Jiřího Čunka by nově vzniklé evropské státy měly mít multietnický charakter, což v případě Kosova neplatí. "Vystěhovaní Srbové se zpět do své původní vlasti dostávají jen velmi obtížně," uvedl v textu vicepremiér.
Prohlášení KDU-ČSL si můžete přečíst ZDE.
Dokument cituje i prvního místopředsedu strany Romana Línka: "Včerejší rozhodnutí vlády považuji za uspěchané a rozhodně ne za příliš šťastný krok české diplomacie." Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (Strana zelených) by s ním jistě nesouhlasil - nechal se slyšet, že navázání diplomatických styků s Kosovem by mohlo zlepšit stabilitu v regionu západního Balkánu.
Línek v prohlášení také uvedl, že středeční útok Albánců na český autobus s vysokoškoláky jej "utvrdil v tom, že nesouhlas KDU-ČSL s uznáním samostatného státu Kosovo je oprávněný".
DÁLE ČTĚTE: Kosovští Albánci kamenovali český autobus
Proti podpoře odtržení Kosova dosud v Česku nejhlasitěji protestovali komunisté, sociální demokraté naproti tomu dávali najevo tichý, opatrný souhlas.
Foto: Lucie Pařízková