Lídři jednají. Ani po víkendu se <span>dohoda nerýsuje</span>

Domácí
29. 3. 2009 17:30
Jak bude vypadat vláda v příštích týdnech, zatím není jasné.
Jak bude vypadat vláda v příštích týdnech, zatím není jasné.

Když nevznikne dohoda, chce šéf ČSSD Paroubek zapojit do hry i Klause.Dohoda z pátečního večera, že vládní krizi vyřeší předčasné volby, je zatím to jediné, co premiér Topolánek s Jiřím Paroubkem vyjednali. Kdy přesně a jak se k nim politici dostanou, už jasné není.

Lídr nejsilnější opoziční partaje v neděli na zvláštní tiskové konferenci zopakoval, že Topolánkův kabinet v demisi může vládnout až do konce unijního předsednictví.

ČTĚTE TAKÉ: Necháme vládu do června. Ale bez Langera, říká Paroubek

Ovšem jen za předpokladu, že ve funkci skončí ministr vnitra Ivan Langer a nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká. K předčasným volbám má pak zemi dovést vláda nadstranických odborníků.

ČSSD osloví všechny. I komunisty

Šéf ČSSD Jiří Paroubek vztyčil prst a zopakoval: Langer musí pryč.Ani pět dní po pádu vlády nepřestává šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek v tlaku na Topolánkův kabinet v demisi.

 

V pátek jste se sešel s premiérem. Lišíte se však v prezentaci závěrů setkání. Na čem jste se vlastně dohodli?
Já to považuji za nešťastnou epizodu. Kdybych u té schůzky mezi čtyřma očima sám neseděl, myslel bych, že jsme byli každý jinde. Odcházel jsem s tím, že jsme dohodnuti na říjnovém termínu voleb.

 

Prosazujete, aby Topolánkův kabinet vystřídala vláda úředníků. Kdy přesně?
To bude záležet na míře dohody. Trváme ale na tom, aby ve vládě skončil ministr vnitra Ivan Langer. Nestojíme o to, aby zopakoval před parlamentními volbami novou, tentokrát důkladnější Kubicovu zprávu. Výhrady máme i proti nejvyšší státní zástupkyni Vesecké či ministrům Bursíkovi, Liškovi nebo Parkanové.

 

Dočasný kabinet by tak projednával například návrh státního rozpočtu. Není to problém?
První jednání o rozpočtu začínají už v letních měsících. V tu dobu stejně nemůžeme stihnout mít plnohodnotnou vládu. Myslím si stejně, že rozpočet může začít připravovat vláda odborníků.

 

Jak dlouho mohou vyjednávání o nové podobě dočasné vlády trvat?
Pokud se ukáže, že během dvou tří týdnů vláda pouze zdržuje a hraje o čas, nemá smysl, aby tenhle smutný příběh pokračoval.

 

Jak byste v tom případě reagovali?
Požádal bych prezidenta Klause, aby vstoupil do těch jednání jako mediátor.

 

Jaké z politických stran zapojíte do vyjednávání?
Oslovíme všechny vládní strany, ale i komunisty.

 

A každá strana by měla navrhnout své experty do vlády odborníků?
To je zatím předčasná otázka, uvidíme, jak se jednání vyvinou.

Hned tady se dohoda hroutí. Dosluhující premiér se nechal slyšet, že ministra vnitra Langera nevyhodí.

"Ivan Langer zcela jistě se mnou doslouží celé období kabinetu, i v demisi," řekl Topolánek.

Celá řada neshod

A to není jediný problém. Šéfové obou nejsilnějších stran se nedokáží shodnout také v tom, kdo by měl zemi k předčasným volbám dovést.

Zatímco Paroubek volá po úřednické vládě, Topolánek kontruje tím, že sestavu odborníků nikdo nevolil.

Šéf ČSSD svým plánem možná sleduje i jiný cíl: nechce, aby rozpočet na příští rok sestavoval znovu Topolánkův tým, ale raději nestraničtí experti.

Tím spíše, že Paroubek věří, že v předčasných volbách vyhraje. "Myslím si, že rozpočet může začít připravovat i odbornická vláda," řekl.

Dohoda je nutná

Protože prezident Václav Klaus jasně řekl, že nepodpoří vládu, která bude ve sněmovně založena na přeběhlících, musejí se na scénáři politického dění v příštích měsících shodnout přinejmenším ČSSD a ODS.

Klausův tajemník Ladislav Jakl zopakoval, že prezident neupřednostňuje žádnou z variant možné formy vlády, podpoří však pouze tu, která bude mít podporu většiny sněmovny.

Vůli po dohodě prověří už příští týden dvě mimořádné schůze sněmovny. První svolali sociální demokraté, druhou občanští, ale obě mají přinést další opatření proti krizi.

Pokud by nechtěl s ČSSD vyjednávat, viděl by Topolánek pouze dva scénáře: vládnutí kabinetu v demisi, nebo to, že by opoziční ČSSD převzala plnou odpovědnost za situaci, kterou způsobila.

Paroubek ale dává najevo, že do voleb vládu sestavovat nechce. Prezident Klaus zase nestojí o to, aby provizorium trvalo dlouho. Českou politickou scénu tak s jistotou čekají týdny vyjednávání.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Lepší je politická vláda než úřednická

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ