Lídři si mění role: Topolánek ztrácí, Paroubek na koni
25.03.2009 09:00 Původní zpráva
Jako by si lídři dvou nejsilnějších tuzemských partají prohodili po loňském podzimu role. Rekordní volební výprask, který sociální demokraté uštědřili vládní ODS, zbavil Jiřího Paroubka nálepky neúspěšného stranického vůdce. Naopak jeho rival premiér Mirek Topolánek, jehož dosud provázela pověst muže, jenž "vyhrává, vše co se dá", nyní vstřebává jednu porážku za druhou.
FOTOGALERII ZE SNĚMOVNY SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Až bude Jiří Paroubek sepisovat memoáry, neměl by jako jeden z milníků své politické kariéry opomenout datum 25. říjen 2008. Právě tehdy byla slovy lídra ČSSD "překreslena politická mapa Česka".
Vizitka Jiřího Paroubka |
* vystudoval VŠE, do roku 1990 pracoval jako ekonom, mimo jiné byl náměstkem podniku Restaurace a jídelny * v roce 2004 se stal ministrem pro místní rozvoj ve vládě Stanislava Grosse; po pádu kabinetu v dubnu 2005 ho překvapivě vystřídal v roli premiéra * o rok později byl zvolen do čela ČSSD, svoji pozici už dvakrát obhájil - v březnu 2007 a 2009 * vzbuzuje velmi protichůdné emoce: dokázal sociální demokraty přivést k rekordním volebním výsledkům, kritici mu však vyčítají konfrontační styl, pragmatismus a populismus Zdroj: ČTK |
Rekordní zisk sociální demokracie v krajských volbách, který týden nato vyztužil i obdobný úspěch v senátním klání, katapultoval Paroubka do nové role politika na vítězné vlně.
S nadsázkou je možné říci, že ČSSD má od té chvíle jedinou tvář - Jiřího Paroubka.
Partaj pod jeho vedením v předvolebních průzkumech stabilně vykazuje nejvyšší procento preferencí, na nedávném sjezdu si přesvědčivě podržel předsednický post a v úterý dokázal zařídit konec Topolánkovy vlády.
"Tato vláda je euroostudná a vrcholně ignorantská. Nenaslouchá potřebám a požadavkům svých voličů. Občanům říkáme, že jim vláda Mirka Topolánka škodí. Neexistuje žádný argument pro její další setrvání," hřímal Paroubek včera před hlasováním o nedůvěře vládě.
Po úspěšném konci již volil smířlivější tón. "Vláda v demisi může vykonávat určité povinnosti, neměla by se ale pouštět do zásadních otázek, jako jsou třeba privatizace nebo reformní zákony v oblasti zdravotnictví," popisoval šéf ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, privatizace
Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Paroubek nezapomněl ani poradit prezidentu Klausovi. Nemusel by prý opětovným sestavením kabinetu pověřit úhlavního rivala Topolánka, ale může sáhnout po jiných politicích. Sám si tím tak umetá cestičku k případnému návratu do premiérského křesla.
Konec Topolánka?
Pokud by Klaus "našeptávání" lídra ČSSD vyslyšel, mohlo by to pro dosluhujícího premiéra Topolánka znamenat razantní ústup z vrcholných politických pozic.
Do podzimního debaklu si přitom Topolánek zakládal na pověsti předsedy, jenž uspěl ve všech volbách - senátních, krajských, evropských, komunálních i těch do Poslanecké sněmovny v roce 2006.
Jenže na své konto si připsal i dva neslavné primáty: jako vůbec první český předseda vlády nedostal v říjnu 2006 důvěru sněmovny.
Vizitka Mirka Topolánka |
* před listopadem’89 nebyl členem žádné politické strany, do politického dění se zapojil až v roce 1989 v tehdejším Občanském fóru * v roce 1994 vstoupil do ODS, o dva roky později byl zvolen senátorem za Ostravu * následně strávil čtyři roky jako předseda senátního klubu ODS * na kongresu ODS v roce 2002 nečekaně nahradil v čele strany jejího zakladatele Václava Klause; jeho zvolením začala vítězná éra ODS, během níž byl Klaus dvakrát zvolen prezidentem a občanští demokraté po osmi letech povýšili na vládní stranu Zdroj: ČTK |
Ještě v prosinci sice Topolánek dokázal na kongresu ODS přesvědčivě uhájit nejvyšší stranický post (potřetí v řadě, předtím se mu to podařilo v letech 2004 a 2006), ale udobřit si rebelující křídlo v čele s exministrem financí Vlastimilem Tlustým už nedokázal.
A právě poslanci Tlustý a Jan Schwippel včera přispěli výrazným způsobem k zatím poslední Topolánkově prohře - pádu jeho kabinetu.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.