Prezident Václav Klaus o svém postoji k lisabonské unijní smlouvě rozhodne až jako poslední v Evropě. Řekl to dnes v rozhovoru pro Český rozhlas. Uvedl, že počká nejen na vyjádření českého Ústavního soudu a irské referendum, chce znát také rozhodnutí německého ústavního soudu a polský postoj. Irské referendum se má konat na podzim, na jeho výsledky čeká i polský prezident Lech Kaczyński.
"Já určitě spěchat nebudu," zdůraznil Klaus. Prezident je odpůrcem smlouvy, a otálí proto s podpisem dokumentu, třebaže smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu. Lisabonská smlouva, která má reformovat řízení rozšířené unie, povede podle Klause k obrovské centralizaci a "jednotnému evropskému nadstátu". Smlouvu by měl znovu posoudit český Ústavní soud, přípravu ústavní stížnosti oznámila skupina senátorů.
ČTĚTE TAKÉ: Barroso: Češi povinni přijmout lisabonskou smlouvu
Německý ústavní soud se má ke smlouvě vyjádřit zřejmě v poslední červnový den. Irové budou opakovat referendum o dokumentu na podzim, protože loni jej všelidové hlasování v této zemi odmítlo. Klaus poté prohlásil, že smlouva je "mrtvá".
Dublin si vyžádal minulý týden na summitu EU určité záruky o svrchovanosti nad některými oblastmi. Podle Klause garance smlouvu mění, a proto je nezbytná ratifikace dohody s Irskem v parlamentu. Podle české vlády, která v rámci předsednictví EU záruky na bruselském summitu vyjednala, ovšem garance smlouvu nemění, a proces ratifikace se znovu neotevře. Podle vysoce postaveného českého diplomata nemá Klaus se svými argumenty žádnou šanci. "Je to neprůstřelné," prohlásil. Vládní právníci už prý také jednají s hradními experty.
Pád vlády? Kvalitě předsednictví to neuškodilo
Klaus popřel, že by vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) a nástup úřednického kabinetu během českého předsednictví Evropské unii měly na kvalitu předsednictví zásadní vliv. Výměna vlády Česko v očích zahraničních představitelů nepoškodila, řekl prezident v rozhovoru pro Český rozhlas.
Připustil sice, že změnou kabinetu si Česko předsednictví zkomplikovalo. "Ale myslím, že v podstatě kvalitu toho našeho předsednictví to zásadním způsobem neovlivnilo," uvedl.
Koaliční vládě ODS, zelených a lidovců vyjádřila sněmovna nedůvěru na konci března, tedy v polovině předsednictví. Udělali to opoziční sociální demokraté a komunisté s pomocí několika poslanců zvolených za koaliční strany.
Foto: ČTK, archiv Týdne