Do politické strany obvykle lidé vstupovali poté, co se nadchnou pro její program. Zdá se, že to už neplatí. Nyní se zakládají volební bloky a hnutí ještě předtím, než se jejich účastníci dohodnou, co bude v jejich programu. Do předčasných voleb do sněmovny zbývá pět týdnů a volební blok Hlavu vzhůru, hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury stále neřekly voličům zcela jasně, co chtějí prosazovat.
Anketa:
Chystáte se jít k říjnovým volbám?
- Ano. A dost se těším. 33%
- Ne, zbytečnost. 33%
- Zatím nevím. 33%
Do všech tří nových subjektů, které mají podle průzkumů reálnou šanci dostat se po volbách do sněmovny, vstupují nové tváře i vysloužilí politici, kteří sesbírali zkušenosti z různých politických stran. Stalo se tak, že se na kandidátce volebního bloku Hlavu vzhůru, který vede Jana Bobošíková, objevila řada kontroverzních jmen, třeba Jana Kopala, aktivisty, který prošel řadou pravicově extremistických partají.
"Někdo se pro jednotlivost rozhodne nevnímat význam celku. Význam celku spočívá v dohodě více než 13 politických subjektů, což je věc neobvyklá. Já myslím, že je českou módou nevidět dobré věci a za každou cenu si najít věc, pro niž mohu být pichlavý a nesmířlivý," odmítá námitky televize Barrandov Martin Doktor z hnutí Jihočeši 2012, který prošel ODS a jako věrný podporovatel exprezidenta Václava Klause zakotvil u Bobošíkové.
Vytvářet bohatství. A slušně
"Kontroverzní mohu být, jsem rocker. Chci tlačit pravicovou káru dopředu, abychom měli ekonomicky jasně daná pravidla pro všechny, abychom uměli vytvořit sociální jistoty jako za hranicemi v Rakousku a především - o co mi jde úplně nejvíce, i když od rockera to zní paradoxně - abychom se k sobě slušně chovali a zavedli politickou kulturu v zemi," dodal exposlanec za ODS a bývalý primátor Zlína Tomáš Úlehla.
Ani šéfka volebního bloku Bobošíková neupřesnila, co si pod nejasnými pojmy ("Nedovolíme ohrožení svobody a demokracie v zemi", "Chceme zamezit šikanování občanů", "Chceme posílit postavení rodiny" atd.), které subjekt uvádí na svých webových stránkách pod hlavičkou "program", představit. "Jsem přesvědčená, že občanům nabízíme velmi kvalitní kandidátku a velmi kvalitní program. Na rozdíl od všech ostatních nechceme společenské bohatství rozdávat, ale vytvářet," uvedla Bobošíková.
Babiš rozhoduje
Hnutí ANO podnikatele a majitele Agrofertu Andreje Babiše zatím představilo veřejnosti jen pár slov: "Aby se za nás děti nestyděly", "Umíme dát lidem práci", "Nejsme politici, makáme"... Co si pod tím může volič představit a jak asi budou členové hnutí ve sněmovně po případném úspěchu ve volbách hlasovat, to dosud hnutí nepíše. Má se to však brzy změnit. Bývalý novinář a komentátor Martin Komárek měl za úkol vytvořit program hnutí a údajně tak už učinil. Podle mluvčí hnutí Radky Burketové v sobotu o programu rozhodne předseda Babiš. Když se mu bude líbit a podepíše ho, hnutí ho konečně vyvěsí na svůj web. "V průběhu neděle či pondělí ho snad zveřejníme," řekla mluvčí on-line deníku TÝDEN.CZ.
Dosud na světlo prosáklo jen to, že Babiš se kloní spíš k pravicovým stranám. S TOP 09 však spolupracovat nebude - její první místopředseda Miroslav Kalousek to odmítl kvůli Babišově údajné spolupráci s StB za minulého režimu.
Přímá demokracie a hotovo
Voliči stále čekají i na programové priority hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Známá je zatím především jedna a o ní již vypovídá sám název - hnutí chce prosadit, aby se do české ústavy začlenilo referendum coby možnost přímého rozhodování voličů. Nově by měli mít i právo odvolat politika, se kterým jsou nespokojeni, z funkce. Jak však budou poslanci hnutí ve sněmovně v případě úspěchu ve volbách hlasovat o běžných záležitostech - školská reforma, daně, fotovoltaika, důchodová reforma -, to už web hnutí nikde neříká. Na stránkách se dozvíme, že kandidáti chtějí právo a spravedlnost, osobní a hmotnou odpovědnost politiků, zákon o prokázání původu majetku nebo vytvářet nová pracovní místa. Za hnutí kandiduje řada bývalých poslanců Věcí veřejných - mimo jiné i jejich šéf Vít Bárta.