Názor odborníka
Miliardáři v politice? Pro voliče naděje, soudí politolog
04.08.2017 05:45 Rozhovor
Mají pocit, že v životě dokázali už to, co si představovali a chtějí zkusit něco nového, nebo prostě a jednoduše si chtějí ohlídat svůj byznys. Stále více miliardářů po vzoru Andreje Babiše se vrhá do politiky ve snaze něco změnit. Podnikatel Dalibor Dědek je dalším z nich, neboť se rozhodl podporovat hnutí Starostové a nezávislí. TÝDEN.CZ se zeptal politologa Jana Kubáčka, co si o počinech miliardářů v politice myslí a zdali je jejich postup správný.
Co si myslíte o kandidatuře podnikatele Dalibora Dědka do politiky?
Myslím si, že je to velice rozumný tah, protože je to osobnost, která má nezpochybnitelný kredit, mnohé dokázala a je to zajímavý člověk zejména proto, že ten jeho miliardářský příběh je trošku odlišný od jeho kolegů.
Jak to myslíte?
Doposud do politiky vstupovali miliardáři spekulanti, tedy lidé, kteří se v podstatě živili tím, že něco výhodně nakoupili a ještě výhodněji prodali nebo "zefektivňovali" výrobu. Ten příběh pana Dědka je ale odlišný v tom ohledu že se opravdu vypracoval, jak se říká, z garáže. Myslím si, že pan Dědek do politiky dokáže vnést nový pohled a důraz na vědu, vzdělávání, technologie a moderní způsob a kvalitu života, což určitě potřebujeme.
Z jakého důvodu podle vás podporuje hnutí Starostové a nezávislí?
Nejspíš se tak rozhodl proto, že ty osobnosti z hnutí bezprostředně zná. On se v libereckém kraji pohybuje od nepaměti, čili měl možnost i sledovat zrod hnutí a postupně sledovat jejich vývoj. Takže si myslím, že velkou roli hrála zejména osobní zkušenost a silná vazba ke kraji. Z nabídky hnutí, která se o pana Dědka zajímala, byli Starostové nejvhodnější volbou.
Cílem Dalibora Dědka je, aby hnutí získalo ve volbách 20 procent. Je to podle vás reálné?
Já to beru tak, že v podstatě všichni, kdo chtějí zvítězit, jdou vyhrát. Sám to odhaduji, že když ta kampaň bude opravdu nápaditá, dynamická a bude lidem sympatická, tak soukromě odhaduji, že by hnutí mohlo získat kolem sedmi procent.
Proč podle vás miliardáři do politiky vůbec vstupují?
Já je dělím na dvě skupiny. Do té první řadím část miliardářů, kteří vstupují do politiky, aby si ohlídali svůj byznys a politika je neohrožovala. Ta druhá do toho jde proto, že to vnímá jako přirozenou etapu života. Ti lidé něco dokázali ve svém oboru, byli úspěšní, a tak teď chtějí být užiteční jinde. Chtějí přenášet svoje zkušenosti, znalosti a nějakou profesionalitu do veřejného dění.
Není to ale také kvůli tomu, že vidí inspiraci v bývalém ministrovi financí Andrejovi Babišovi?
Ano, i to je možné. Andrej Babiš se stal takovým testerem a ukázalo se, že "miliardářství" z pohledu českého voliče nemusí být automaticky bráno jako handicap.
Proč v lidech miliardáři vzbuzují důvěru a dávají jim svůj hlas?
Ono je to částečně z toho důvodu, že lidé vidí, co daná osoba již dokázala, a že nemá zapotřebí se obohacovat, neboť je již dost zámožná. Druhým důvodem je však také skutečnost, že voliče jiné politické elity zklamaly. Zkrátka, lidé velice dlouho dávali šance právě lidem ze středních vrstev, kteří dříve pracovali jako lékaři, učitelé či právníci. Voliči tak mají pocit, že tyto profese nejsou všespasitelné a nebyly tak obrodné. A proto se začali pohlížet po alternativách, kterými se stali právě miliardáři.
Myslíte si, že je správné, když do politiky vstupují zámožní lidé, jako je právě Dalibor Dědek, Andrej Babiš, Pavel Sehnal a další?
Ano, rozhodně. Když je v politice zastoupen nějaký reprezentativní vzorek, nepovažuji to za nic špatného. Politika má být pestrá, reprezentovat všechny sociální a protestní skupiny. Měla by být otevřená všem. Naopak by bylo špatné, pokud by dlouhodobě převládala tendence, že politika je například jenom pro bohaté. Podle mě je velice zdravé vidět ten mix zájemců o politiku. Navíc jsem i raději, když vidíme, že ten miliardář vystupuje otevřeně a na rovinu, sám za sebe, než aby zůstával někde jako nějaký loutkoherec v pozadí v mnoha politických subjektů nebo skupin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.