Expremiér Zeman bude kandidovat ve sněmovních volbách v Ústeckém kraji proti šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Potvrdil to mluvčí Zemanovy strany.
Ke změně rozhodnutí vedlo Miloše Zemana mimo jiné vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který jeho původní odhodlání nekandidovat označil za zbabělost.
Zeman se rozhodl kandidovat právě proti Paroubkovi v Ústeckém kraji. Uvedl to mluvčí strany Eduard Zeman, někdejší ministr školství.
Expremiér podle něj svůj původní záměr změnil kvůli naléhání krajských organizací strany. "Všechny kraje Miloše Zemana vyzvaly, aby kandidoval. Už tam v podstatě Miloš projevil ochotu, že když si to všichni přejí, tak to tedy udělá," uvedl mluvčí Zeman. Ústecká SPO podle něj na úterním zasedání vyjádřila přání, aby Zeman kandidoval v tomto regionu, "protože to považují za hlavní bojiště voleb".
PSALI JSME: Přátelé Miloše Zemana podtrhávají nohy Paroubkovi
Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda se neobává ohlášené kandidatury bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana. Benda ji označil za zoufalý akt.
Zeman podle člena organizačního štábu strany Karla Kolínského ohlásil svou kandidaturu během svého nynějšího pobytu na Šumavě. "Původně jsem kandidovat nechtěl, ale nejmenovaný předseda nejmenované politické strany mě obvinil ze zbabělosti, že odmítám kandidovat," uvedl podle Kolínského Zeman.
"Proto jsem se rozhodl, že zdvihnu hozenou rukavici, a protože jsem člověk dobrotivý, který oplácí vržený kámen chlebem, přinesu svůj chléb do Ústeckého kraje, kde čirou náhodou bude kandidovat i nejmenovaný předseda nejmenované politické strany," citoval Kolínský lídra strany.
Expremiér Zeman už ohlásil, že sází na podporu voličů nespokojených se současnou politickou situací. Žádnou z nynějších parlamentních stran sice nechtěl označit za hlavního protivníka své strany, nejčastěji se ale vymezuje vůči ČSSD.
Lidový dům na sdělení Zemanových spolupracovníků reagoval tiskovým prohlášením. "Nejen proto, že se tak závažný názorový obrat nesděluje v den všeobecného veselí, ale i proto, že tento názorový veletoč sdělují za Miloše Zemana jeho 'přátelé,' kteří jej 'jednomyslně vyzvali,' a kteří jej asi stále 'jednomyslně přesvědčují,' nevěříme, že by Miloš Zeman s konečnou platností svou kandidaturou za stranu pánů Šloufa a Melčáka v Ústeckém kraji potvrdil, že jeho jediným cílem je poškodit ČSSD," napsal šéf marketingu ČSSD Petr Dimun.
Do Zemanovy strany směřuje řada sociálních demokratů. Někteří z nich už ČSSD opustili nebo z ní byli vyloučeni. Přípravný výbor SPO je složen z bývalých ministrů Zemanovy vlády. Politologové soudí, že SPO by mohla odebrat hlasy ČSSD, která by se tak ocitla na druhé koleji za ODS.
Strana práv občanů byla založena v říjnu, před dvěma týdny byla oficiálně zaregistrována a ustavující sjezd, na němž má schvalovat volební program, má mít koncem března. SPO by podle Zemana měla prosazovat posílení přímé demokracie, ale i zahraničních protiteroristických vojenských misí na úkor ostatních aktivit armády. Návrh programového prohlášení obsahuje také řešení hospodářské krize, odmítnutí školného a zdravotnických poplatků a požadavek zákona o prokázání původu příjmů a majetku jako klíčového protikorupčního opatření.
Zeman vs. Paroubek |
- V roce 1993 Jiří Paroubek neúspěšně kandidoval na předsedu strany, ale šéfem ČSSD se stal právě Miloš Zeman. V dalším období byl Paroubek jedním ze Zemanových oponentů a v roce 1996 byl mezi těmi, které ústřední výbor vyzval k odchodu z ČSSD, neboť ji údajně poškodili před volbami.
|
Foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík