Ministr porušil zákon. Může nás to vyjít na miliony

Domácí
10. 6. 2016 12:25
Ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.
Ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

Porušení nového služebního zákona, kterého se jako první dopustilo ministerstvo životního prostředí, může daňové poplatníky přijít pěkně draho. Na miliony korun.

Když na konci roku 2014 jmenoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ředitelem České inspekce životního prostředí Erika Geusse, nový šéf záhy provedl rozsáhlou personální čistku. Odešlo například pět z deseti oblastních ředitelů nebo podstatná část právníků v pražské centrále inspekce. Teď se ovšem ukazuje, že Geuss na tyto kroky neměl nejspíš právo. Sám se totiž stal ředitelem protiprávně: náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, tedy jakýsi nejvyšší státní úředník, zrušil Geussovo jmenování pro porušení zákona.

Mnozí z odvolaných pracovníků inspekce jsou přitom přesvědčeni, že jejich výpovědi byly neoprávněné, protiprávní a někteří se bezprostředně poté, co museli ze svých funkcí odejít, rozhodli bránit u soudu. A nyní chtějí využít i aktuálního Postráneckého rozhodnutí o Geussově sesazení z čela inspekce. Jen musejí ještě pár dní počkat, Geuss se totiž 5. června proti Postráneckého rozhodnutí odvolal.

"Správní řád stanoví obecně lhůtu pro rozhodnutí 30 dnů," uvedla k tomu mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Jelikož toto odvolání znovu posoudí náměstek Postránecký, není příliš pravděpodobné, že by Geuss uspěl. Pravděpodobnější je varianta, že u soudu vyhrají "nelegálně" vyhození zaměstnanci.  V tom případě by jim stát musel vyplatit ušlou mzdu, což mohou být stovky tisíc korun. Teoreticky se ovšem může stát i to, že budou po státu požadovat navrácení milionů firmy, kterým inspekce pod vedením nezákonně jmenovaného ředitele Geusse udělila pokuty za znečištění životního prostředí.

Geuss teď navíc organizuje výběrová řízení na obsazení významných míst na inspekci. Všichni neúspěšní zájemci nyní budou moci soutěž napadnout - právě kvůli tomu, že byl Geuss od počátku svého jmenování v čele inspekce nezákonně.

"Neslyšící" ministr

Ministerstvo životního prostředí se do těchto potíží dostalo i přesto, že na možné porušení zákona při jmenování Erika Geusse bylo opakovaně upozorňováno. Úřad to však odmítal. "Jmenování Erika Geusse bylo podle nás v souladu s platnými právními předpisy," opakovaně tvrdilo vedení ministerstva. Jenže pochybení se úřad dopustil už na začátku.

Šéf resortu Brabec usadil Geusse do křesla ředitele inspekce v prosinci 2014 podle "starého" zákoníku práce, přestože v tu dobu se měl řídit už novým zákonem o státní službě, na což upozorňovalo i usnesení vlády, jejímž je Brabec členem.

Toto pochybení posléze potvrdil v dopise ministerstvu i nejvyšší státní úředník Josef Postránecký: "Po posouzení dostupných podkladů týkajících se jmenování pana Ing. Erika Geusse, PhD., ředitelem České inspekce životního prostředí jsem učinil závěr, že obsazení tohoto služebního místa po 6. listopadu 2014 neproběhlo podle zákona o státní službě, přestože se tak dle mého názoru stát mělo."

Policejní prověřování

Státní tajemník ministerstva proto vloni vypsal na tuto pozici nové výběrové řízení, přičemž staronovým šéfem se stal znovu Geuss. Jenže podle Postráneckého se Geuss tohoto řízení vůbec nemohl zúčastnit, protože se nikdy nestal státním zaměstnancem, jak to požaduje zákon o státní službě, původně byl totiž do funkce jmenován podle zákoníku práce.

"Nadřízený služební orgán shrnuje, že výběrové řízení na služební místo ředitele České inspekce životního prostředí bylo stiženo vadou spočívající v tom, že žádost tohoto účastníka řízení měla být z výběrového řízení vyřazena z důvodu nesplnění základního předpokladu uvedeného v zákoně o státní službě, neboť tento účastník řízení nebyl státním zaměstnancem," uvádí se ve dvaadvacetistránkovém Postráneckého rozhodnutí, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Kvůli tomuto pochybení, které se táhne už druhým rokem, dokonce ministra Brabce prověřovala protikorupční policie, ale nakonec ho z ničeho neobvinila. "Jsem rád, že i výsledek policejního šetření potvrdil názor ministerstva životního prostředí, že jmenování pana Geusse ředitelem inspekce v roce 2014 proběhlo plně v souladu se zákonem," reagoval v březnu Brabec.

O zhruba dva měsíce později náměstek ministra vnitra Josef Postránecký ředitele Geusse kvůli porušení zákona - zatím nepravomocně - odvolal. "Nadřízený služebný orgán má za to, že státní tajemník v ministerstvu životního prostředí postupoval v rozporu s právními předpisy," uvádí se v rozhodnutí náměstka Postráneckého.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ