Mirka Topolánka už odepsal i jeho <span>nejvěrnější spojenec</span>

Domácí
22. 3. 2010 17:10
Sobotka (vpravo) podržel Topolánka, i když byl na kolenou.
Sobotka (vpravo) podržel Topolánka, i když byl na kolenou.

Kolem Topolánka se postupně vytvořila jakási pretoriánská garda.Dlouhá léta kryl Topolánkovi záda. Proti Klausovi, proti Tlustému, proti Bémovi i dalším kritikům ve straně. Po posledních výrocích šéfa ODS ale v předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi už pohár trpělivosti přetekl.


Málokterý tandem fungoval ve špičkách ODS tak dobře jako duo Mirek Topolánek - Přemysl Sobotka. Dva muži odlišné nátury k sobě našli cestu už ve druhé polovině 90. let v Senátu, kde jeden čas oba zastávali funkce místopředsedů.

Postupně je spojila sílící oponentura ke kursu šéfa ODS Václava Klause. V době tzv. sarajevského atentátu se sice oba za Klause postavili, později ho ale neváhali kritizovat. Když se třeba ODS snažila za každou cenu prosadit Klause za prezidenta, Topolánek to označil za "prasárnu". Sobotka zase odstoupil z výkonné rady ODS na protest proti tomu, když strana v roce 2002 prohrála volby a Klaus za to odmítl převzít zodpovědnost.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek se omlouvá, Fischer s ním nemluví
                       
Topolánek přitvrzuje. Premiér je Žid, který uhne

Od té doby a zvláště pak po nástupu Topolánka do čela ODS Sobotka bezvýhradně podporoval jeho kurs. Ať se Topolánek dostal do jakkoliv složité situace ve straně, vždy se mohl spolehnout na jedno: že ho nepodrazí Sobotka a "jeho" liberecká ODS. A díky jeho vlivu v parlamentu měl předseda zajištěnu i podporu senátorského klubu ODS.

Kolem Topolánka se postupně vytvořila jakási pretoriánská garda: kromě Sobotky v ní figuroval třeba šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř, místopředseda Ivan Langer, vlivný náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, poslanci Marek Benda, Martin Říman a další.

Sobotka (vpravo) podržel Topolánka, i když byl na kolenou.Rozvrat pretoriánů?

Sobotka podržel Topolánka, i když byl na kolenou po drtivé porážce ODS v krajských volbách na podzim 2008 a nahradit ho chtěl Pavel Bém. Stejně tak ho podpořil loni, když ho vyzval na souboj o vedení strany místopředseda Petr Gandalovič.

Přitom se v minulosti právě o Sobotkovi mnohokrát uvažovalo jako o muži, který by se sám mohl postavit do čela strany. On to ale vždy rázně odmítal a stalo se veřejným tajemstvím, že jeho ambicí je spíše nahradit v roce 2013 v hradní funkci Václava Klause. S klesajícími nadějemi ODS na slušný volební výsledek se ale tento jeho sen zvolna rozplývá.

K TÉMATU: Hloupé a nebezpečné. Politici cupují Topolánkovy výroky

Navíc bylo zřejmé, že se pohár Sobotkovy trpělivosti s Topolánkovými excesy zvolna naplňuje. Loni v létě se jediní dva politici ODS odvážili kritizovat předsedu za jeho toskánskou dovolenou - vedle místopředsedy Petre Nečase právě Sobotka. "Měl více uvažovat, kam a s kým pojede na dovolenou," vytkl Topolánkovi.

VIDEA Z ROZHOVORU TOPOLÁNKA S REDAKTOREM LUI

Za pár měsíců, když Topolánek přes média napadal Béma, ho napomínal znovu: "ODS se musí snažit urovnat poměry ve straně. Své vnitřní rozpory bychom měli řešit v kuchyni, ne přes média." O pravidelných výstřelcích předsedy pak Sobotka říkal: "Několikrát jsem s ním o tom mluvil. Vždycky svoji chybu přiznal, jenže pak zase přišlo něco dalšího. Moc s tím dělat nejde."

Poslední extempore s výroky o Židech, gayích a církvi už ale věrný spojenec nevydýchal. Sobotkova výzva k Topolánkově odchodu je významná hlavně v tom, že slova respektovaného straníka mohou zviklat i řadu dalších, vlažnějších stoupenců Topolánka. Nasvědčuje tomu fakt, že za Sobotkovu výzvu se okamžitě postavil i jiný dlouholetý předsedův spojenec, exministr Tomáš Julínek.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ