Mynář: Nejednotnost vlády škodí práci prezidenta Zemana

Domácí
19. 10. 2016 13:05
Univerzity vyvěsily vlajky.
Univerzity vyvěsily vlajky.

Šéf kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář v rozhovoru s rádiem Impuls ocenil úterní prohlášení prezidenta, premiéra a předsedů Senátu a Sněmovny. Nejvyšší ústavní činitelé v něm uvedli, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání některých politiků s dalajlamou vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem Číně. Univerzity, které v reakci na prohlášení vyvěšují tibetské vlajky, si podle Mynáře neověřily fakta a argumenty.

S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) večer vydali prohlášení, ve kterém zdůrazňovali přínosnost a užitečnost vztahů ČR a Číny a zájem je nadále intenzivně rozvíjet.

Mynář Impulsu řekl, že ho mrzí nejednotnost vlády. "Pokud se vláda jednou podepíše pod dohodu s Čínou a jeden z jejích členů se pak setká s dalajlamou, tak ta nejednotnost mě velmi mrzí," uvedl. Škodí tím podle něj práci prezidenta, ale i snaze kabinetu o lepší spolupráci s Čínou a o růst investic. "Jako kdybyste ten papír vzali a hodili do koše, tříletá práce může být zmařena," uvedl.

Ocenil proto večerní prohlášení ústavních činitelů. "Byť si myslím, že se k tomu měla vláda postavit spíš předem než ex post," uvedl. Prohlášení podle něj může zmírnit nepříznivé dopady vůči Česku, konkrétně zmínil hrozící "sankce".

Univerzity vyvěsily vlajky

Některé vysoké školy pět minut před polednem vyvěsily kvůli prohlášení tibetskou vlajku. "Já tomu rozumím, také jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou," uvedl Mynář. Univerzity podle něj vždy byly průkopníky "správných" myšlenek. "Bez toho, že by si někdo ověřil všechna fakta a argumenty, jak to vlastně funguje a je," dodal.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ