Navštěvovaná místa budou lépe chráněna před terorismem

Domácí
19. 4. 2017
Na snímku ministr vnitra Milan Chovanec s premiérem Bohuslavem Sobotkou (vpravo).
Na snímku ministr vnitra Milan Chovanec s premiérem Bohuslavem Sobotkou (vpravo).

Místa s vysokou koncentrací lidí budou více chráněna před teroristickými útoky. Vyplývá to z koncepce, kterou schválila vláda. Do roku 2020 počítá například s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování prostřednictvím elektronických komunikací. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se zatím teroristické útoky Česku vyhýbají.

"Stát a společnost se musí připravovat na potenciální teroristický útok. Důvodem je aktuální tendence teroristů útočit právě na tyto snad dostupné cíle," stojí v materiálu ministerstva vnitra.

O schválení plánu informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že vláda tak pokračuje v posilování bezpečnosti před novými hrozbami. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doplnil, že koncepce bude průběžně upravována a bude sloužit ke sladění bezpečnostních kroků, které podnikají ministerstva a kraje. Například ministerstvo školství má dotační program pro podporu ochrany škol, ministerstvo kultury nikoli, uvedl. Také mezi jednotlivými kraji jsou rozdíly, dodal.

Koncepce chce vytvořit fungující národní systém ochrany takzvaných měkkých cílů, díky kterému bude možné pružně, komplexně a rychle reagovat na hrozby útoků. Cílem je také dosáhnout stavu, kdy bude podstatná část těchto cílů schopna zareagovat na útok tak, že případné škody budou nižší, než kdyby je útok zastihl nepřipravené. Za měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde třeba o obchodní, kulturní a sportovní centra, nemocnice, kluby, školy, turistické památky a dopravní prostředky.

Za útoky na měkké cíle lze považoval například i střelbu v restauraci v Uherském Brodu, při které zemřelo osm lidí a pachatel. Za další podobný útok koncepce označuje napadení ve žďárské škole, při němž zemřel šestnáctiletý student.

Podle koncepce vznikne poradní sbor, který bude spadat pod ministerstvo vnitra. Budou v něm zástupci ministerstev a samospráv. Další pracovní skupina se bude soustředit na subjekty sdružujících například pořadatele velkých kulturních akcí. Plány dál počítají s tím, že vznikne série vzdělávacích kurzů a veřejných materiálů k ochraně měkkých cílů. Vzdělávání by se mělo týkat zástupců bezpečnostních složek, kteří budou v přímém kontaktu s provozovateli či organizátory akcí a budou jim poskytovat pomoc. Zdarma by se měli ke vzdělání dostat i zájemci, kteří o kurzy projeví zájem.

Cílem koncepce je i informační kampaň pro veřejnost. Posledním bodem je včasné rozesílání varovných informací. "Z předchozích útoků ve světě je zřejmé, že po jednom útoku následoval buď synchronizovaně, nebo s mírným časovým zpožděním ve stejné lokalitě útok další," uvádí koncepce. V tomto případě hovořil Chovanec o SMS zprávách a použití sociálních sítí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michal Doležal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné