Letouny CASA
Nečas: O vládě nebudou rozhodovat policejní plukovníci
14.06.2012 16:30 Původní zpráva
Premiér Petr Nečas (ODS) se ostře ohradil proti volání opozice, aby jako bývalý člen Topolánkovy vlády rezignoval na svou funkci kvůli podezřením kolem nákupu transportních letadel CASA. Policie podle něj nemá co rozhodovat o politické odpovědnosti.
"Ne, nepomýšlím v této souvislosti o demisi. Nepovažoval bych to za správné, za krok, který má jakýkoli důvod. Nevidím k němu prostě jeden jediný motiv," odpověděl Nečas ve sněmovně na výzvu poslance ČSSD Ivana Ohlídala.
Podle Nečase zatím politici vycházejí pouze z mediálních úniků, proto by prý s podobnými iterpelacemi posečkal. Následně se Nečas tvrdě pustil do policie. "O tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádostí o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků. To asi by nebyl ten správný soud," uvedl premiér v souvislosti s žádostí o vydání bývalé ministryně obrany a nynější místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). "O vině a nevině musí rozhodnout pouze nezávislý soud," zdůraznil Nečas.
"Zbrojaři si vymohli privilegované postavení"
Předseda vlády pochválil svůj kabinet, že po dvaceti letech zastavil nepříznivý stav, kdy "zahraniční zbraňové systémy mohly být nakupovány pouze cesou překupníků, z nichž někteří se domohli velmi privilegovaného postavení". Zjevně tak narážel i na zbrojařskou společnost Omnipol, které v minulosti šéfoval Richard Háva, přítel ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). "Vybraná skupina prostředníků z toho skutečně měla nesmírně vysoké hospodářské výnosy," doplnil Nečas.
Podle předsedy vlády se dá prokazatelně dokázat, že největší objem veřejných zakázek bez výběrových řízení byl za vlád sociálních demokratů. Rekordmanem byl podle Nečase tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík, za jehož úřadování v čele resortu bylo prý 75 procent finančního objemu zadáno bez výběrového řízení.
Pokud jde o letouny CASA, Nečas uvedl, že o cenových limitech, které byly součástí příslušného usnesení vlády, se rozhodovalo ze znalosti odborných pracovišť především z ministerstva obrany.
"Těžko lze předpokládat, že ministr školství mládeže a tělovýchovy, ministr kultury či ministr práce a sociálních věcí má odborný aparát, který je schopen posoudit například cenu toho nebo onoho zbraňového systému. Takže tam samozřejmě tím klíčovým a autoritativním pracovištěm je ministerstvo obrany a jeho znalost zbrojního trhu," uvedl Nečas.
Policie požádala v souvislosti s nákupem letadel CASA sněmovnu o to, aby VLASTU PARKANOVOU vydala k trestnímu stíhání. Podezřelá je ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stát podle detektivů přišel při nákupu letounů o 658 milionů korun. Parkanová vinu odmítá. Druhým obviněným v případu je podle serveru Novinky.cz bývalý šéf resortní sekce vyzbrojování Jiří Staněk. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.