Kabinet Petra Nečase ustál hlasování o nedůvěře. Nedůvěru jí ve sněmovně vyslovilo pouze 80 přítomných zástupců ČSSD a KSČM. Pro vyslovení nedůvěry bylo potřeba 101 hlasů. Proti hlasovalo všech 113 přítomných koaličních poslanců.
Hlasování vyvolala opozice v souvislosti s korupčním skandálem kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Vláda v trojkoaličním složení zatím vydrží. Pro pád vlády se vyslovilo pouze 80 poslanců (bylo potřeba 101), proti bylo 113.
O tom, že koaliční vláda zůstane u moci, rozhodly ústupky pro Věci veřejné, které si prosadily nejen změnu na postu policejního prezidenta, ale také urychlené přijetí zákonů a opatření v boji proti korupci. Dohoda, kterou strany koalice uzavřely na pražském Hradě, nadále zůstává tajná. Předsedové nechtějí zveřejnit jejich další podrobnosti.
"Jsem rád, že vládní koalice obstála v testu soudržnosti. Nakonec se vždycky počítá výsledek," zhodnotil premiér Petr Nečas. "Po Vánocích splníme, co jsme si předsevzali," ujistil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Prosíme o podporu občanů v boji proti korupci," zdůraznil předseda VV Radek John.
"Největším zklamáním je postoj Věcí veřejných, která si dala za cíl boj proti korupci. Strana selhala ve chvíli, kdy se mohla vymezit a zobchodovala to za post policejního prezidenta. Také premiér Petr Nečas promarnil příležitost odstřihnout se od ministra Drobila. Vypadá to, že se bude snažit zamést kauzu pod koberec," zhodnotil neúspěšný pokus úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
"Jsme vítězem, ukázalo se, jak to kdo myslí s morálkou. Prohrály Věci veřejné a my jsme tím možná ztratili budoucího koaličního partnera," míní místopředseda ČSSD Milan Urban.
Pozdní hlasování
Až do odpoledních hodin ale nebylo jasné, zda Věci veřejné vládu podrží. Schůze, na které se rozhodovalo o dalším osudu vlády nakonec trvala několik hodin. Hlasovat po jménech se začalo až těsně před 22 hodinou večer.
"Ukazuje se, že vláda není schopná tento skandál efektivním, jasným a srozumitelným způsobem řešit. Ve vládě nefunguje komunikace. Kauza Ministerstva životního prostředí není prvním důkazem selhání této vlády v boji proti korupci. Hovořím o ministerstvu obrany a dalších lidech, kteří pracovali na Ministerstvu obrany a dnes fungují bez jakéhokoliv problému ve strukturách současné vlády," kritizoval v diskusi předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
"Je mimo vší pochybnost, že vláda a její pověst touto kauzou je poškozena a tím je poškozena tak, že musí velmi zpytovat svědomí i všichni, kteří v této záležitosti fungují. Nejsem člověk, který je náfuka, který si myslí, že všechno dělá bezvadně a že nikdy nedělá chyby. Vždy zpytuji svědomí. Musím ale konstatovat, že můj postup byl správný. A jediný možný ze strany předsedy vlády," hájil se premiér Petr Nečas (ODS).
Rozhodly hradní garance
Už ráno jednalo před hlasováním o nedůvěře vládě užší vedení ODS. Poté prezident Václav Klaus přijal demisi ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, který rezignoval kvůli korupční aféře na Státním fondu životního prostředí. V jednu hodinu se na pozvání prezidenta Václava Klause se na Pražském hradě sešli k jednání vrcholní představitelé koaličních stran. Jednání se zúčastnili premiér Petr Nečas, oba vicepremiéři Karel Schwarzenberg a Radek John, každý se dvěma dalšími vrcholnými představiteli tří koaličních stran.
Koaliční K9 na Hradě nalezla dohodu v několika oblastech, mimo jiné v otázce personálního obsazení funkce policejního prezidenta. Prezident řekl, že je garantem dohody, a pokud ji některá ze tří stran poruší, bude to právě on, kdo tuto skutečnost veřejnosti oznámí.