Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma potvrdil svůj vstup do politiky. Bankéř vstoupí do vládní TOP 09 a bude kandidovat na primátora Prahy. Program pro voliče zatím tvoří, ale už dnes před médii mluvil o velkých změnách a efektivnějším využívání miliard z rozpočtu hlavního města.
Proč se bývalý bankéř rozhodne jít do politiky?
Opravdu jsem to neplánoval. Chtěl jsem dělat něco jiného. Ani v době, kdy jsem rezignoval na post guvernéra České národní banky, jsem to nevěděl. Pak mě ale oslovil Karel Schwarzenberg. I poté jsem ještě váhal, nezdálo se mi to pořád. Co mě ale oslovilo nejvíce, když mě Karel poprosil, abych ještě přemýšlel, že právě nyní je příležitost něco změnit, která se už nemusí opakovat.
ČTĚTE TAKÉ: Tůma chce být straníkem, vstoupí do TOP 09
Je možné, že za pár měsíců budete primátorem. Jaké jsou vaše priority?
Nemůžete očekávat, že bychom dnes vysypali volební program. Právě ho tvoříme a později představíme priority. Je ale pochopitelné, co bude tou hlavní. Rádi bychom zajistili, aby peníze Prahy, daňových poplatníků, byly využívány co nejefektivněji a na to, co Praha nejvíce potřebuje.
Jak se díváte na podezřelé smlouvy a kauzy, například karty Opencard nebo tunel Blanka?
Nečekejte silácké výroky. Dokud se neseznámím se smlouvami, nebudu to komentovat. Pravda je, že jsou tady sporné projekty, a je zřejmé, že to má určitou setrvačnost. Je to běh na delší trať, ale věřím, že se to bude postupně řešit.
Dokážete si představit radniční koalici s ODS, která dvacet let magistrát vedla?
O povolebních koalicích dnes určitě mluvit nebudeme. Ty se budou odvíjet od toho, jak dopadnou volby. Věřím, že dostaneme silný mandát, abychom mohli dělat změny, a mám pocit, že Pražané po změně volají.
Preferovali byste jinou koalici než s ODS?
Nebudu předjímat.
Kandidujete na primátora, ale umíte si představit, že byste byl po volbách jen řadovým nebo opozičním zastupitelem?
Ano. To je riziko. V okamžiku, kdy člověk vstupuje do politiky a klání nedopadne tak, jak si představoval, tak se můžeme ocitnout i v opozici. Nedokážu si představit, že bych pak řekl, že mě to nezajímá. Priority, které představíme, budeme prosazovat z pozice opoziční strany.
Rozpočet Prahy je 47 miliard korun. Jaká bude vaše rozpočtová priorita?
Ať přijdu do jakékoliv firmy, tak se nejdříve podívám na největší kontrakty, největší dodavatele. Na kontrakty, které byly uzavřeny v posledních dvanácti měsících. A vyhodnotíme, které jsou podle našeho názoru výhodné a které nevýhodné. Pokud budeme mít pocit, že byly uzavřeny za nevýhodných podmínek, tak na to budeme tlačit. Zároveň je ale jasné, že ze dne na den nemůžeme měnit kontrakty, které jsou korektně uzavřené. Věřím tomu, že je velký prostor obecně ve veřejné správě pro větší efektivnost a pro to, aby ty peníze, které jsou tam k dispozici, byly vynakládány efektivněji. A nepochybuji, že i v Praze to budeme umět.
Jak by Praha, pokud budete jejím primátorem, měla vypadat za čtyři roky?
Praha je vnímána hodně jako historické město a moje obava je, aby nás to nevedlo k tomu, že se bude stávat jakýmsi skanzenem. Shodou okolností jsem byl na dovolené v Itálii a zajeli jsme si s rodinou do Benátek, což v létě není nejlepší nápad s ohledem na horko a počet turistů. Ale to je skanzen a nedá se s tím nic dělat. Ale Praha by měla být žijící moderní město se svou historií. To jsou věci, které se musí kombinovat. A souvisí to s debatami kolem Kaplického knihovny a dalších moderních staveb, pro které by tady měl být prostor, stejně jako pro živé umění. Neměli bychom stavět jen na tom, co tady bylo vybudováno ve středověku.
Budete jezdit i do práce na magistrát na kole?
Nevím, jak tam mají vyřešené parkování kol. My jsme v centrální bance trošku i s mou podporou měli stojany na kola v garážích. A druhá výhoda byla, že jsem se mohl i v práci osprchovat. V létě těžko člověk může dorazit na kole v obleku. Přece jen nejsme Holandsko, kde lidé běžně na kole jezdí. Praha se svými kopci má v tomhle určitou nevýhodu a kolo se tady stává spíš sportovní záležitostí než dopravním prostředkem. Ale uvidím.
Foto: ČTK