Neděle krizi v ČSSD nevyřeší. Poslaneckému klubu hrozí rozkol

Domácí
5. 11. 2013 06:37
Jeroným Tejc možná přijde o svou funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.
Jeroným Tejc možná přijde o svou funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Hnutí ANO ani KDU-ČSL nechtějí jednat se sociální demokracií o vládě, dokud si na jednání ústředního výkonného výboru nevyřeší vnitrostranické spory mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem. Sobotku zatím podporují krajské organizace ČSSD, dokonce i Haškova jihomoravská, jenže ani když ÚVV Haška a jeho "kumpány" zbaví vnitrostranických funkcí, k jednotě partaje to nepřispěje. Trestáním "pučistů" může Sobotka docílit rozštěpení poslaneckého klubu, upozorňují někteří poslanci oslovení on-line deníkem TÝDEN.CZ.

Ústřední výkonný výbor ČSSD se sejde 10. listopadu. Předseda Bohuslav Sobotka by na něm měl vysvětlit, proč strana získala po volbách jen něco málo přes 20 procent hlasů. Výbor by měl zároveň vyslechnout omluvy Michala Haška, Jeronýma Tejce, Zdeňka Škromacha, Jiřího Zimoly a Milana Chovance, kteří se bez vědomí šéfa strany sešli těsně po volbách s prezidentem Milošem Zemanem a poté schůzku popírali.

Mnozí sociální demokraté se domnívají, že Hašek a spol. by za své lži měli z čela ČSSD odejít. Obávají se, že den po volbách odhlasovalo předsednictvo ČSSD výzvu k odchodu Bohuslava Sobotky jen proto, že si to přál prezident Miloš Zeman. Jenže opačný tábor upozorňuje, že celý "puč" byl vyvolán právě špatným výsledkem voleb a že z toho by měl vyvodit odpovědnost Sobotka.

Jako u Věcí veřejných...

"Z toho, co se děje, jsem naprosto zděšen. Nepatřím k pučistům, ale ani k náhle se vynořivším fanatikům a obdivovatelům pana předsedy, který ve své podstatě volby prohrál. Já si neumím představit, jak to dopadne. Ať už to dopadne jakkoliv, to, co se stalo, je pro ČSSD naprostá tragédie. Omlouvám se Věcem veřejným, že jsem si z nich dělal srandu. Protože to, co jsme předvedli my, je tristní," ohodnotil pro on-line deník TÝDEN.CZ celou situaci poslanec Jiří Koskuba.

Sobotku prý dopředu upozorňoval na to, co se stane, že se ho Hašek pokusí sesadit. Marně. Teď už je strana podle jeho mínění v rozkladu a na "dobré cestě" získat v příštích volbách podobný počet hlasů jako ODS. A pomoci k tomu může paradoxně i jednání ústředního výkonného výboru, od kterého si mnozí straníci slibují "rozhřešení" celé situace. Budoucnost jednoty poslaneckého klubu ČSSD teď ale podle Koskuby tkví v tom, jak tvrdě chce Sobotka - jehož křídlo v sociální demokracii nyní zřejmě převládá - vůči "pučistům" postupovat. "Od různých fanatiků slýchám: vylučte je! Ale co z toho? Tak je vyloučíme, budeme mít 45 poslanců a ANO si s námi může vytřít boty," poznamenal Koskuba.

"Jestli se vzdají stranických funkcí, tak se asi nevzdají mandátů poslance. A o to horší bude pak pozice předsedy ČSSD, protože v poslaneckém klubu budou lidé, kteří razí jinou notu. Nebudeme důvěryhodný celek. Jestli odejdou z ČSSD a zůstanou poslanci, pak tu bude vládnout ANO," míní Koskuba. Podle jeho mínění hrozí, že se poslanecký klub rozštěpí. Křídlo Michala Haška, kterého sice ÚVV může zbavit vnitrostranických pozic, nikoliv však postu poslance, totiž má své stoupence. A není jich málo.

Bez mandátu neodejdou

Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu a jeden z účastníků tajné schůzky v Lánech, "štípat" klub nechce. Mandátu se však vzdávat také nehodlá. "K vzdání se mandátu nevidím důvod. Michal Hašek měl nejvíc preferenčních hlasů a já byl čtvrtý z ČSSD. Z ČSSD nehodlám odcházet. Ať už bych byl zbaven funkce předsedy klubu a stal se jen řádným členem. I kdybych byl odveden jako ovce na porážku, dál bych hájil program, za který jsem byl do sněmovny zvolen," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Tejc, Hašek, Zimola a Chovanec budou čelit tlaku kvůli schůzce s prezidentem nejen na jednání ÚVV, ale především v poslaneckém klubu příští týden. Přispějí k němu i někteří nově zvolení poslanci. "Podporuji předsedu Sobotku, a to dlouhodobě. Pevně věřím, že nalezneme stabilní řešení a že se každý z nás zachová odpovědně. S tím souvisí i zvážení rezignace Haška, Tejce, Škromacha, Zimoly na funkci. Já bych tak učinil," napsal v SMS on-line deníku TÝDEN.CZ Štěpán Stupčuk.

Poslankyně Marie Benešová, která byla ještě před rokem místopředsedkyní strany a teď kvůli svému angažmá ve vládě Jiřího Rusnoka není ani členkou ČSSD, nevylučuje, že by se klub mohl rozbít. "Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Já nebudu spekulovat," odpověděla na otázku on-line deníku TÝDEN.CZ. Jestli ÚVV potrestá Haška, Tejce, Zimolu a Škromacha, měl by podle jejího mínění sankcionovat i Milana Chovance, který jako první tajnou schůzku prozradil a informoval o ní veřejnost. "Neměli by se dělit na ty, co je jim odpuštěno, a na ty, co ne, to je směšné. Já na to, co se děje, zírám s otevřenou pusou.  Jsem z toho znechucená," dodala.

Poslanec Vítězslav Jandák se domnívá, že celá věc je jen mediální bublina. "V poslaneckém klubu je to v pohodě. Nevidím situaci tak dramaticky. Není to tak kritické a šílené, jak to vypadá. Pánové neměli lhát, za to ponesou důsledky. Ale já skutečně nevnímám situaci nějak tragicky. Tragický je jen náš výsledek. Strana je celistvá, jen jsou v ní různé názorové proudy," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Autor: Karolina BrožováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ